Wiedza i Życie 10/2010
W numerze m.in.:

Medycyna
Witajcie w mikroskopijnym Twin Peaks; Magdalena Kawalec
Jak to działa
Alpejski Fort Knox; Elżbieta Wieteska
Gospodarka
Zegarowa schizofrenia; Marina Noske
Historia nauki
Gwiazdy tajemnicze, wymarzone i odrzucone; Jarosław Włodarczyk
Zasoby naturalne
Rzeki podziału; Andrzej Hołdys
Historia Polski
Krzyż Pański z krzyżem; Jerzy Besala

Czy z miejsc publicznych znikną krzyże, muzułmańskie chusty i jarmułki? Czy związki wyznaniowe będą płacić podatki? I jak to zrobić, żeby nikt nie poczuł się urażony? „To wszystko, co dla ludzi znajduje się na dole, dla boga znajduje się ...
Przecinają granice wielu krajów, stając się przyczyną konfliktów. To dlatego, że popyt na wodę rośnie błyskawicznie, a tej nie przybywa. Do niedawna Mekong cieszył się sporą swobodą. Nie budowano na nim wielkich zapór, nie regulowano jego...
Historia konstelacji kryje wiele nierozwikłanych zagadek, jest też zapisem ludzkich tęsknot, nieposkromionej fantazji i... poczucia humoru. Rewolucja naukowa XVII wieku przekonała człowieka, że fizyka ziemska i fizyka niebieska nie...
„Superoporna bakteria z Indii zabija w Europie i Australii!" Czy ktokolwiek jeszcze reaguje na takie nagłówki? Znowu biją na alarm, a będzie jak z grypą, czyli wiele hałasu o nic - myślą jedni. Wymyślą na to jakiś antybiotyk, żeby wyciągnąć od...
Aktualne numery
03/2021
02/2021
Kalendarium
Marzec
1
W 2008 r. w Białymstoku odnotowano rekordowo niskie ciśnienie atmosferyczne (962 hPa).
Warto przeczytać
W zagubionej w lesie deszczowym Papui Nowej Gwinei jest maleńka wioska Gapun, w której mieszka 200 osób. Tylko 45 z nich mówi rdzennym językiem tayapu i z roku na rok jest ich coraz mniej. Amerykański antropolog Don Kulick postanawia udokumentować proces wymierania tego języka.

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Autor: Anna Piotrowska | dodano: 2012-05-28
Europejski sen Mieszka I

Średniowieczne kroniki nie wspominają ani słowem o wyglądzie Mieszka. Nie wiadomo więc, czy był wysoki, czy niski. Nie znamy też koloru jego oczu. Z dawnych zapisków wynika jednak niezbicie, że pierwszy znany z kart historii polski książę miał jedno marzenie: chciał, by nasz kraj był silny i potężny. By należał do europejskiej wspólnoty chrześcijańskich narodów, takich jak Niemcy, Czesi czy mieszkańcy dalekiego Bizancjum. Dlatego od początku panowania wcielał w życie ambitny plan uczynienia ze swego księstwa sprawnie zarządzanego państwa, aktywnie udzielającego się na arenie międzynarodowej.

Mieszko zdawał sobie sprawę, że musi dowieść potęgi swej władzy, nie tylko podbijając kolejne ziemie, lecz także wznosząc godną siebie siedzibę. Nic więc dziwnego, że ok. 960 roku sprowadził, prawdopodobnie z Saksonii, mistrzów murarskich, którzy zbudowali dla niego w Poznaniu olbrzymie dwukondygnacyjne palatium.

Pozostałości tej monumentalnej kamiennej konstrukcji bada na poznańskim Ostrowie Tumskim (czyli wyspie w widłach Warty i Cybiny) prof. Hanna Kóčka-Krenz z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu. Z jej ustaleń wynika, że budowlę wzniesioną na rozkaz Mieszka udoskonalił Chrobry, fundując w pałacowej kaplicy mozaikę równie wspaniałą jak te zdobiące najpiękniejsze kościoły Konstantynopola. Wielkość palatium oraz rozmach, z którym je upiększono, dowodzą, że pierwsi historyczni Piastowie nie tylko utrzymywali rozległe kontakty handlowe, lecz mieli też jasno sprecyzowaną opinię o swej pozycji w gronie innych władców ówczesnej Europy.

Dzięki najnowszym badaniom prof. Kóčki-Krenz początki panowania Mieszka oraz jego dalekosiężne zamiary nabierają klarowności. Oto fakty. W zgodnej opinii historyków książę objął rządy ok. 960 roku. Wygląda na to, że nieco przed tym wydarzeniem lub tuż po nim na Ostrowie Tumskim rozpoczął budowę palatium. Dlaczego akurat tam? Przecież według XII-wiecznej kroniki Galla Anonima Piastowie wywodzili się z Gniezna, które z sentymentu dla rodowej siedziby uczynili stolicą swego państwa. Prawda jest jednak inna.

Przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat m.in. przez prof. Zofię Kurnatowską z poznańskiego oddziału Instytutu Etnologii i Archeologii PAN badania dowodzą, że pierwsi historyczni władcy ziem polskich pochodzili prawdopodobnie z Giecza. Gród ten położony był jednak zbyt daleko od szlaków handlowych, by mógł odegrać znaczącą rolę w państwie Piastów. Dlatego w X wieku na terenie Wielkopolski rozwijały się dwa centralne ośrodki – Poznań oraz Gniezno. Każdy z nich pełnił inną funkcję.