Wiedza i Życie 07/2018
W numerze m.in.:
Historia
Od płacideł do bitcoina i smartfona; Wiesław B. Pietrzak

Medycyna
Anestezja, czyli o tym, jak nie czujemy bólu; Z dr Magdaleną A. Wysztygiel rozmawia Mirosław Dworniczak

Astronomia
Na Jowisza!; Przemek Berg

Psychologia
Lepiej być wysokim i ubranym; Magdalena Nowicka-Franczak  
Pełny spis treści

Obalamy mity medyczne

Słowo od redakcji

Chichot zza wielkiej wody
Nie z tej ziemi; Krzysztof Szymborski

Inne spojrzenie
Kryształy – piękno uporządkowane; Mirosław Dworniczak

Sygnały

Temat miesiąca


Genetyka
Ukryte geny; Katarzyna Kornicka

Geologia
Żelazny uścisk Ziemi; Andrzej Hołdys

Zdrowie
Dopaść krętka; Sławomir Swerpel

Historia
Od płacideł do bitcoina i smartfona; Wiesław B. Pietrzak

Medycyna
Anestezja, czyli o tym, jak nie czujemy bólu; Z dr Magdaleną A. Wysztygiel rozmawia Mirosław Dworniczak

Astronomia
Na Jowisza!; Przemek Berg

Obserwacje
Falowanie i chlupotanie

Psychologia
Lepiej być wysokim i ubranym; Magdalena Nowicka-Franczak

Fizjologia
Dwa mózgi w jednej głowie

Społeczeństwo
Armagedon superstar; Kamil Nadolski

Na końcu języka
Srogie wały; Jerzy Bralczyk

Uczeni w anegdocie
Trzeci Dumas; Andrzej Kajetan Wróblewski

Nowinki techniczne

Recenzje

Laboratorium
Kolorowe przemiany; Paweł Jedynak, Renata Szymańska

Głowa do góry
Zaćmiony Księżyc; Weronika Śliwa

Listy czytelników

Aktualne numery
05/2020
04/2020
Kalendarium
Maj
26
W 1761 r. Michaił Łomonosow podczas obserwacji przejścia Wenus na tle tarczy Słońca odkrył jej atmosferę.
Warto przeczytać
Co by było, gdyby twój poziom inteligencji okazał się wyższy, niż ci się wydaje? Czy w twojej głowie kryje się geniusz, który tylko czeka, żeby się ujawnić? A może chciałbyś zażyć pigułkę, która zwiększy twój potencjał intelektualny?

WSPÓŁPRACUJEMY
Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Autor: Andrzej Hołdys | dodano: 2012-06-28
Ołowiana epoka

(Na zdjęciu: obóz "poszukiwaczy ołowiu" na lądolodzie grenlandzkim)

Dzieje naszej cywilizacji - od starożytności po czasy współczesne - można prześledzić dzięki ołowiowi uwięzionemu w grenlandzkim lodzie.

Groźna trucizna. Uszkadza komórki mózgowe, serce, nerki. Potrafi zapoczątkować rozwój nowotworu. Mowa o ołowiu. Lekarze mają o nim jak najgorsze zdanie. Do środowiska trafia on głównie z elektrowni opalanych węglem, hut, a do niedawna też z samochodów. Choć ołów należy do grupy metali ciężkich, jego toksyczne związki powstałe w wyniku działalności człowieka z łatwością unoszą się w powietrzu, a następnie rozprzestrzeniają po całej planecie. Dlatego można go spotkać prawie wszędzie, nawet - jak się okazuje - na Grenlandii. Kiedy już tam dotrze, opada wraz ze śniegiem na powierzchnię lądolodu, w którym zostaje zakonserwowany na tysiące lat.

Co ciekawe, ilość ołowiu nagromadzonego w lodzie Grenlandii dość wiernie odpowiada głównym fazom rozwoju ekonomicznego świata - jego wzlotom i upadkom. W okresie koniunktury jego stężenie rosło, w czasach kryzysu - spadało. "Skutki uboczne ludzkiej działalności są widoczne niemal w każdym zakątku Ziemi, nawet oddalonym o tysiące kilometrów od terenów zamieszkałych. Zamiast człowieka docierają w te odległe miejsca wyprodukowane przez niego związki chemiczne" - zauważa Joseph McConnell z Desert Research Institute w Reno w Nevadzie (USA), jeden z ekspertów w oznaczaniu zawartości rozmaitych substancji w lodzie. Sztuka to trudna, bo ilość tych zanieczyszczeń jest zwykle znikoma. Niełatwo je odnaleźć, a co dopiero - precyzyjnie zmierzyć. Ich stężenia zazwyczaj są podawane w pikogramach (pg), czyli bilionowych częściach grama, na gram lodu.

Gorzej już było

McConnell wielokrotnie wyprawiał się na Grenlandię po rdzenie lodowe. Różnej głębokości odwierty wykonał m.in. pod koniec zeszłego dziesięciolecia podczas ekspedycji zorganizowanej w ramach wielkiego amerykańskiego projektu geofizycznego PARCA (Program for Arctic Regional Climate Assessment), który ruszył 16 lat temu. Jeden z wydobytych rdzeni miał 135 m. Badacze najpierw określili wiek poszczególnych warstw lodu - okazało się, że najstarsze pochodzą z połowy XVIII wieku. Następnie rozpoczęli szczegółowe pomiary stężenia poszczególnych pierwiastków, w tym ołowiu. Z każdej warstwy odpowiadającej jednemu rokowi akumulacji lodu pobierali aż 25 próbek. Każdą z nich analizowano, a wynik uśredniano. "Dzięki temu mamy pewność, że ustrzegliśmy się błędów" - tłumaczy McConnell.

(Na zdjęciu: fragment rdzenia lodowego zostaje roztopiony, a woda trafia do analiz chemicznych)

W dolnej części rdzenia odpowiadającej okresowi 1750-1870 koncentracja pierwiastka była ledwie zauważalna. Wynosiła poniżej kilku pikogramów na gram lodu. Ten ołów pochodził głównie, choć nie tylko, ze źródeł naturalnych (działalność wulkaniczna, pyły pustynne, pożary). Jego poziom rósł wyraźnie, choć na krótko, jedynie po wielkich erupcjach. Na przykład w warstwie z 1783 roku stężenie ołowiu było aż dziesięciokrotnie większe niż w niższych warstwach. W ten właśnie sposób w grenlandzkim lodzie utrwalił się potężny wylew magmy ze szczeliny wulkanicznej Laki, która rozwarła się na niedalekiej Islandii. Z otworu uniosła się też olbrzymia chmura gazów, które popłynęły głównie ku Europie, ale - jak widać - część z nich dotarła nad Grenlandię. Również erupcja innego islandzkiego wulkanu Hekli w 1845 roku pozostawiła po sobie wyraźny ołowiany ślad w grenlandzkim lodzie.

W rdzeniu, który badał McConnell ze współpracownikami, poziom związków ołowiu zaczynał szybko rosnąć po roku 1860. W niektórych warstwach z końca XIX wieku ich stężenie przekraczało 100 pg/g. Trend wzrostowy utrzymywał się w dwóch pierwszych dekadach XX wieku. Na przykład w warstwie powstałej w 1915 roku poziom ołowiu przekraczał 300 pg/g. Naukowiec wiąże ten fakt z błyskawicznym rozwojem przemysłu w Europie i Ameryce Północnej. W pracy opublikowanej przed rokiem w "Proceedings of the National Academy of Sciences" McConnell i jego współpracownik Ross Edwards wykazali, że w tym samym czasie wzrosło też stężenie dwóch innych, silnie toksycznych metali ciężkich - talu i kadmu. Podobnie jak w przypadku ołowiu ich źródłem były kominy fabryczne w Europie i Ameryce wypluwające gigantyczne ilości sadzy i innych zanieczyszczeń.

Sto lat temu nikt nie mierzył emisji szkodliwych gazów i pyłów. Tymczasem - jak dowodzą McConnell i Edwards - właśnie wtedy Grenlandia była najsilniej zasypywana produktami spalania węgla. Na przełomie XIX i XX wieku docierało do niej z prądami powietrznymi kilkanaście razy więcej metali ciężkich niż w czasach przedindustrialnych i kilka razy więcej aniżeli obecnie. "Ówczesny przemysł wytwarzał znacznie większe ilości zanieczyszczeń, niż do niedawna sądzono. To dlatego, że energia, którą wówczas zużywały fabryki, pochodziła niemal wyłącznie ze spalania węgla. Dodam, że spalano go bardzo nieefektywnie" - mówi McConnell. Potem zaczęły się lepsze czasy.