Wiedza i Życie 09/2018
W numerze m.in.:
Medycyna
Operacje przez dziurkę od klucza; Mirosław Dworniczak

Eksploracja kosmosu
Pomysł na sondę; Marek Matacz

Astronomia
Witajcie w trójświecie; Przemek Berg

Wojskowość
Gra komputerowa dla żołnierza; Robert Czulda

Pełny spis treści

Obalamy mity medyczne

Chichot zza wielkiej wody

Mała niebieska kropka; Krzysztof Szymborski

Inne spojrzenie
Chapeau bas; Agnieszka Krzemińska

Sygnały

Temat miesiąca
Medycyna

Operacje przez dziurkę od klucza; Mirosław Dworniczak

Eksploracja kosmosu
Pomysł na sondę; Marek Matacz

Nowe technologie
Konstrukcje z DNA; Marek Matacz

Astronomia
Witajcie w trójświecie; Przemek Berg

Astrofizyka
Kosmiczna pajęczyna

Biologia
Emocjonalne życie zwierząt; Katarzyna Kornicka

Wojskowość
Gra komputerowa dla żołnierza; Robert Czulda

Zdrowie
Śmiertelna bezsenność; Ewelina Pacławska

Geologia
Danakil, czyli narodziny oceanu; Andrzej Hołdys

Fizyka
Kolorowe ciepło; Mirosław Dworniczak

Historia
Mały chiński nadczłowiek; Kamil Nadolski

Społeczeństwo
Nuda zbadana; Magdalena Nowicka-Franczak

Na końcu języka
To wszystko z nudów; Jerzy Bralczyk

Uczeni w anegdocie
Niedoszły muzyk, swarliwy chemik; Andrzej Kajetan Wróblewski

Nowinki techniczne

Recenzje

Laboratorium

Tajemnice karmelu; Paweł Jedynak, Renata Szymańska

Głowa do góry
Wgląd w Marsa; Weronika Śliwa

Listy czytelników

 

 

Aktualne numery
07/2020
06/2020
Kalendarium
Lipiec
15
W 1864 r. Alfred Nobel otrzymał patent na nitroglicerynę.
Warto przeczytać
W zagubionej w lesie deszczowym Papui Nowej Gwinei jest maleńka wioska Gapun, w której mieszka 200 osób. Tylko 45 z nich mówi rdzennym językiem tayapu i z roku na rok jest ich coraz mniej. Amerykański antropolog Don Kulick postanawia udokumentować proces wymierania tego języka.

WSPÓŁPRACUJEMY
Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Autor: Krzysztof Spalik | dodano: 2012-07-03
Botanik przy wigilijnym stole

Wigilijna wieczerza, najważniejszy posiłek w roku, okazała się wyjątkowo odporna na kulinarne nowinki, zachowując nie tylko tradycyjny spis potraw, ale i dawne sposoby ich przyrządzania.

Wigilia jest zwyczajowo posiłkiem postnym, mimo to do jej przyrządzenia wykorzystuje się zdumiewająco mało warzyw - brak np. marchwi, pietruszki, selera, pomidorów, papryki i wielu innych - przynajmniej w tych najbardziej tradycyjnych potrawach. Za to używa się oleju lnianego, a nie słonecznikowego, rzepakowego lub oliwy. Niektóre potrawy przygotowuje się z kaszy pszennej lub gryczanej albo całej pszenicy, ale raczej nie ryżu czy tak wszechobecnych dziś ziemniaków. Na stole może znaleźć się groch, najczęściej w postaci grochu z kapustą, lecz już nie fasola lub soja. W skład wigilijnych słodkości wchodzi mak, orzechy i suszone owoce, a wszystko powinno być słodzone nie cukrem, ale miodem. Skąd tak specyficzny dobór produktów?

Jak to ze lnem, słonecznikiem i rzepakiem było
Odpowiedź, czemu na wigilijnym stole pojawiał się olej lniany, jest prosta - do XVIII wieku był jedynym powszechnie dostępnym. Len jest jedną z najstarszych roślin uprawnych i od dawna wykorzystywaną zarówno jako roślina włóknodajna, jak i oleista. Lniane tkaniny wytwarzano już w siódmym tysiącleciu p.n.e. Dobrze plonuje w naszej strefie klimatycznej, a dowody uprawy lnu w Polsce sięgają okresu neolitycznej kultury ceramiki wstęgowej rytej (4-3,5 tys. lat p.n.e.). Słonecznik natomiast jest rośliną pochodzenia amerykańskiego, a metodę otrzymywania oleju z jego nasion opatentowano dopiero w roku 1716. Oliwa z oliwek była wprawdzie znana od czasów starożytnych, a oliwka to jedna z najstarszych roślin uprawnych, ale w północnej Europie był to zawsze towar luksusowy, sprowadzany z południa tylko dla nielicznej warstwy zamożnych. Rzepak z kolei i spokrewniony z nim rzepik uprawiano w Polsce już w XVI wieku, ale tłoczony z ich nasion olej stosowano raczej do celów technicznych, z uwagi na nieprzyjemny smak i zapach. (...)

Większa wydajność produkcji oleju sprawiła, że rzepak prawie całkowicie wyparł len jako roślinę oleistą. Jednak w ostatnich latach olej lniany wraca do łask ze względu na swoje walory zdrowotne. Badania pokazały bowiem, że dla obniżenia poziomu cholesterolu oraz zapobieżenia rozwojowi miażdżycy i niektórych typów nowotworów, ważny jest nie tylko duży udział nienasyconych kwasów tłuszczowych w pożywieniu, ale także stosunek kwasów omega-6 do omega-3. (...)

Wigilijne zboże
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć zbóż - w postaci pieczywa, kutii przygotowanej z pszenicy czy, coraz rzadziej, dań z kaszy. Pszenica to również jedna z najstarszych roślin uprawnych, a początki jej uprawy w Polsce sięgają neolitu. Dawniej na wigilijnym stole można było też zobaczyć potrawy z kaszy pszennej, jęczmiennej lub gryczanej. Na przykład na Mazowszu podawano kaszę jaglaną z olejem, a w Zamojskiem - gołąbki z kapusty faszerowane kaszą gryczaną. Racuszki z mąki gryczanej maczane w miodzie to wigilijny specjał na Mazowszu.

Potrawy z ziemniaków spotykało się rzadko i nie należały one do wigilijnego kanonu. Ziemniaki stanowiły raczej konieczny dodatek. Nic w tym dziwnego - pochodzą z Peru, a ich uprawa w Europie rozpowszechniła się dopiero pod koniec XVIII wieku i to z dużymi oporami. Do Polski ziemniaki trafiły z Niemiec, za czasów saskich, jak to zaświadcza Jędrzej Kitowicz w swoim "Opisie obyczajów za panowania Augusta III". (...)

Barszcz z barszczu i chińskie pierogi
Bardzo niewiele warzyw zawędrowało na wigilijny stół. Jednak dwie rośliny zrobiły prawdziwy wyłom - to kapusta i burak ćwikłowy. Ich kariera w Polsce jest stosunkowo krótka, ponieważ, jak głosi tradycja, zostały przywiezione do Polski przez królową Bonę. Niektóre warzywa jednak, np. rzepę, uprawiano w Polsce od dawna. Rzepę zresztą można znaleźć wśród świątecznych dań na Śląsku.

Z czego zatem przygotowywano barszcz, kiedy nie uprawiano jeszcze w Polsce buraków? Być może właśnie z barszczu. Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium) to okazała roślina z rodziny baldaszkowatych, o dużych liściach z mięsistymi ogonkami. Kiszone łodygi i liście barszczu są bardzo bogatym źródłem witaminy C, zawierają też dużo przyswajalnego białka. Barszcz gotowano właśnie na liściach barszczu, które po ukiszeniu przyrządzano tak jak dzisiaj kapustę.

Przy okazji kiszonej kapusty wspomnijmy o daniu uważanym przez wielu za typowo polskie, a przynajmniej za typowo słowiańskie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie wigilii - o pierogach lub ich zminiaturyzowanej wersji, czyli uszkach. Można je znaleźć w kuchni polskiej, białoruskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. Dawniej była to potrawa typowo obrzędowa, a każdemu świętu odpowiadały inne pierogi. Etymologia słowa pieróg wiąże się z ruskim pir, czyli święto, aczkolwiek niektórzy językoznawcy wskazują raczej na zapożyczenie z języków uralskich. Podanie głosi, że przepis na pierogi przywiózł z Kijowa biskup Jacek Odrowąż, a na Ruś trafiły one z Chin za sprawą najazdów mongolskich. Chińskie pochodzenie mają także pierożki kuchni włoskiej - ravioli i tortellini, przypominające nasze wigilijne uszka - ale dotarły do Włoch dzięki Marco Polo.