Strona główna

Ciekawe aplikacje na smartfon

Numer 12/2020
Shutterstock
KeePassmateriały prasowe KeePass
Cryptomatormateriały prasowe Cryptomator
Jumbomateriały prasowe Jumbo

SERWIS KEEPASS i towarzyszące mu apki (KeePassDroid na Androida i KeePass Touch na urządzenia Apple’a) to lepsze bezpieczeństwo logowania i koniec bólu głowy związanego z pamiętaniem różnych haseł do różnych serwisów. Apka sama „wymyśla” różne hasła do różnych serwisów i podpowiada je albo wręcz „wpisuje” przy logowaniu. Nasz „bank haseł” odblokowujemy odciskiem palca, głównym hasłem, z możliwością ustawienia uwierzytelnienia dwuskładnikowego.

CRYPTOMATOR umożliwia zaszyfrowanie i ukrycie naszych prywatnych plików na urządzeniu oraz w chmurze. Jeśli ktoś chce dodatkowo zabezpieczyć prywatne informacje przed niepowołanym dostępem, Cryptomator utworzy „sejf”, w którym przechowa nasze rachunki, prywatne zdjęcia, umowy. Wersja na Androida kosztuje 6 dol., na urządzenia Apple’a – 5 dol.

JUMBO to apka do zarządzania naszymi śladami w cyberprzestrzeni. Dzięki niej możemy automatycznie kasować stare tweety albo zdjęcia z Instagrama, poprawić prywatność konta Facebooka i Google, ograniczyć śledzenie lokalizacji, czyścić historię wyszukiwań i usunąć najbardziej dokuczliwe „ciasteczka” reklamodawców.

***

Jakub Chabik, informatyk, menedżer, wykładowca na Politechnice Poznańskiej. Od ćwierćwiecza zarządza wdrożeniami w sektorze nowoczesnych technologii.

01.12.2020 Numer 12/2020

Czytaj także

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną