Strona główna

Nauka puka do drzwi: czwartek, 15 kwietnia

Wizerunek Marka Edelmana na muralu w Warszawie. Wizerunek Marka Edelmana na muralu w Warszawie. Wikipedia
Zazwyczaj mówi się o jego doświadczeniach wojennych – to przede wszystkim dzięki niemu pamięć o powstaniu kwietniowym w Warszawie jest obecna w zbiorowej świadomości. Jutro jednak będzie szansa spojrzeć na Marka Edelmana z perspektywy pracy lekarza kardiologa. Zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
„Sztandarowym dziełem Marka Edelmana jest opracowanie razem z prof. Janem Mollem – pionierem leczenia zawałów serca w Polsce – metody przeprowadzania operacji kardiologicznych w stanie ostrym (czyli w trakcie rozległej zapaści) przez odwrócenie krwiobiegu – pisał w 1999 r. w „Tygodniku Powszechnym” Jacek Kuroń. – Gdy Marek przekonywał profesora do tego, by – jako pierwsi na świecie – zaryzykowali i spróbowali operacji tą metodą, mówił: musimy to zrobić, bo chodzi o wykorzystanie najmniejszej nawet szansy na życie. I dodawał: nie przywieźli tu nam chorego, by umarł, ale by żył. Marek ma na koncie wiele podobnych nowatorskich terapii i operacji.
Nic dziwnego, że w każdą rocznicę objęcia przezeń Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w łódzkim szpitalu Pirogowa, zjeżdżają się tam ludzie, którym uratował życie. Oraz ci, których bliskim pomógł spokojnie umrzeć. Przecież terapia nie zawsze może się udać... Marek mówi, że w takich sytuacjach lekarz musi przeprowadzić chorego na ten drugi brzeg”.
W jutrzejszej dyskusji udział wezmą członkowei zespołu Marka Edelmana w latacg 80. i 90.:
* Adam Jurczyk – specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii.
* Barbara Mechowska-Kleyff – kardiolożka.
Dyskusję poprowadzi Violetta Ozminkowski, autorka książki „Pan doktor i Bóg. Marek Edelman: bohaterski, genialny, nieznośny”.

____________________________________________

termin: czwartek, 15 kwietnia, godz. 18
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/polinmuseum (transmisja)

Czytaj także

Reklama
Reklama