Strona główna

Mydlana tajemnica

Numer 6/2017
Domowa produkcja mydła staje się popu­larnym hobby. Dzięki darmowym kalkula­torom można wyliczyć, ile zasady potrzeba do zmydlania określonych rodzajów tłuszczów. Domowa produkcja mydła staje się popu­larnym hobby. Dzięki darmowym kalkula­torom można wyliczyć, ile zasady potrzeba do zmydlania określonych rodzajów tłuszczów. Shutterstock
Nie każde mydło w płynie jest rzeczywiście mydłem. Co więcej, niektóre mydła w ogóle nie nadają się do mycia.
Mydlnica lekarska znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie. Obecnie jest cenionym dodatkiem do naturalnych środków pielęgnacyjnych.Shutterstock Mydlnica lekarska znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie. Obecnie jest cenionym dodatkiem do naturalnych środków pielęgnacyjnych.

Doświadczenie 1

Garść ziela (łodygi i liście) mydlnicy lekarskiej (Saponaria officinalis) potnij na drobne kawałki, wsyp do garnka i zalej szklanką wody. Następnie doprowadź do wrzenia i gotuj wywar przez 10 min. Potem pozostaw go do ostygnięcia. Wywarem napełnij szklankę do połowy wysokości i przez słomkę wdmuchuj w płyn powietrze. Nie pij wywaru!

Wyjaśnienie: Saponiny (łac. sapo – mydło) to toksyczne związki zawarte w mydlnicy i coraz bardziej popularnych orzechach piorących (Sapindus mukorossi).

01.06.2017 Numer 6/2017

Czytaj także