Strona główna

Kwiaty z pompą

Numer 5/2021
Wchłaniane przez korzenie cząsteczki wody są dzięki sile ssącej podciągane ku liściom, a tam część wody odparowuje przez aparaty szparkowe. Wchłaniane przez korzenie cząsteczki wody są dzięki sile ssącej podciągane ku liściom, a tam część wody odparowuje przez aparaty szparkowe. Shutterstock
W naszych ciałach przepływ krwi jest zapewniony dzięki nieustannej pracy serca. A co sprawia, że w roślinach płyną soki?
Tkanki przewodzące selera naciowego transportują wodę i rozpuszczone w niej substancje, w tym dodany do wody barwnik spożywczy.Shutterstock Tkanki przewodzące selera naciowego transportują wodę i rozpuszczone w niej substancje, w tym dodany do wody barwnik spożywczy.

Doświadczenie 1

Z arkusza papierowego ręcznika wytnij wzdłuż przekątnej „liść” o długości ok. 5 cm z jak najdłuższą „łodyżką”, zwiń ją w coś na kształt sznurka i przewlecz przez plastikową lub szklaną słomkę do picia. 2–3 cm „łodyżki” powinny wystawać z dolnej części rurki, tworząc „korzonek”. W niewielkim słoiku rozpuść łyżeczkę soli kuchennej w 100 ml wody. Włóż do wody „korzonek” i obserwuj przez tydzień, co się dzieje.

28.04.2021 Numer 5/2021

Czytaj także