Strona główna

Z kalendarza: Dzień Kaczora Donalda

Shutterstock
Jest najpopularniejszym i najbardziej uwielbianym kaczorem świata. Mimo dyskusyjnego charakteru i wyjątkowo nieprzyjemnego głosu. Ma swoją asteroidę i gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław. Tak, inne kaczory i kaczki mają mu czego zazdrościć.

Urodził się najprawdopodobniej w piątek, 13 marca 1914 r. Stąd może jego wciąż manifestowane niezadowolenie.

Jest rasowy. Wzorowano go na Pekinie – gatunku, który ma swoje korzenie w Chinach, a do USA trafił pod koniec XIX wieku. Charakteryzuje się ciałem większymi niż inne kaczki o i białym lub upierzeniu.

Ma drugie imię. W karykaturze z 1942 r. „Donald Gets Drafted” okazało się, że nazywa się Donald Fauntleroy Duck.

Ma sporą rodzinę. Rodziców – Quackmore i Hortense (McDuck), siostrę bliźniaczkę Dellę (znaną także jako Dumbella lub Thelma) i siostrzeńców Hueya, Deweya i Louiego. Jego wujkiem jest Scrooge McDuck. Innych krewnych nie sposób tu wymienić.

Zadebiutował na ekranie 9 czerwca 1934 r. w filmie krótkometrażowym „Mądra kurka”. Po debiucie ten słynny, pierzasty przyjaciel Myszki Miki pojawił się w ponad 200 filmach (więcej niż jakakolwiek inna postać Disneya) oraz w serii komiksów. W 1943 r. film „Führer Face” z jego udziałem zdobył Oscara. Rysowali go Al Taliaferro, Carl Banks i Don Rosa.

Mówi irytująco i skrzekliwie – tak zdecydował Walt Disney, by podkreślić łagodność ekranowego partnera, czyli Myszki Miki. Głosu do połowy lat 80. użyczał mu Clarence Nash, a później Tony Anselmo. Do nagrywania wykorzystywano mikrofon Neumann TLM-170.

Chyba jest daltonistą. W „Donald Gets Drafted” z 1942 r., podczas badania lekarskiego właściwie identyfikuje czerwień, ale na zieleń mówi, że jest niebieska.

Jest maskotką University of Oregon. W każdym razie na to opiewała umowa z 1947 r. – w niej zgodę wyraził sam Walt Disney. Jednak w 2010 r. Walt Disney Company i władze uczelni oficjalnie zdecydowały, że ta kaczka nie jest jednak Kaczorem Donaldem, a podobnym do niego uzurpatorem. Ale że w tle były kwestie dotyczące wsparcia uniwersytetu przez koncern, chyba nie ma co tej opinii wierzyć. A nawet jeśli to prawda, to na jego samopoczucie raczej to nie wpływa.

Ma swoją asteroidę – 12410. Odkryli ją 26 września 1995 r. odkryli ją Piero Sicoli i Pierangelo Ghezzi z Osservatorio Astronomico Sormano. 15 lat później została ona nazwana jego imieniem.

Ma gwiazdę w Alei Sław – otrzymał ją 9 sierpnia 2004 r. Niestety, nie był pierwszą postacią rysunkową, który spotkał ten zaszczyt. Przed nim byli Królewna Śnieżka, Dzwoneczek, Kubuś Puchatek i Myszka Miki. Jest jednak w tym gronie jedynym stworem pierzastym.

____________________________________________


źródło: www.disneyfanatic.com/

Czytaj także

Reklama
Reklama