człowiek
dodano: 2015-05-26
NCBJ zaprasza na Dni Otwarte

W ostatni weekend maja (30-31.05) będzie można poznać i zobaczyć obiekty, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Reaktor MARIA, Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych to tylko niektóre z nich.

Ostatni weekend maja (od godz. 9.00 do 18.00) to prawdziwa gratka dla wszystkich sympatyków technik jądrowych. W sobotę i w niedzielę swoje drzwi otwiera Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), największy instytut naukowy w Polsce, na terenie którego znajduje się jedyny reaktor jądrowy w Polsce. To unikatowe, modernizowane narzędzie badawczo - produkcyjne bezpiecznie pracuje w Świerku od 40 lat. Powstający w trakcie reakcji rozszczepienia jąder uranu strumień neutronów wykorzystywany jest do modyfikacji umieszczonego w rdzeniu reaktora materiału. Efektem jego pracy są radioizotopy wykorzystywane w medycynie, przemyśle i nauce. Niewątpliwie to właśnie badawczy reaktor jądrowy MARIA będzie jedną z największych atrakcji organizowanych Dni Otwartych. Atrakcją Dni będzie wystawa „Jak to się robi we Francji?”, podczas której czołowe firmy francuskie przedstawią swoje osiągnięcia w dziedzinie energetyki, w tym energetyki jądrowej. Z kolei Ministerstwo Gospodarki przedstawi swoje działania w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

Co jeszcze zobaczymy w Świerku? Jakie korzyści płyną z wkroczenia na ścieżki edukacyjne przygotowane specjalnych na ten dzień? Do wyboru jest aż dziesięć różnych tras! Oto one:

 • Trasa 1: Reaktor MARIA – wejście do jedynego czynnego w Polsce reaktora! Będzie można zobaczyć: sterownię, halę technologiczną, korpus reaktora oraz halę eksperymentalną, gdzie wykonuje się badania fizyczne. Łączny czas zwiedzania to około 80 minut.
 • Trasa 2: Model elektrowni jądrowej – olbrzymi model prezentujący jak miała wyglądać elektrownia jądrowa Żarnowiec i jak wygląda praca w takim obiekcie. W trakcie zwiedzania obejrzeć będzie można również makietę plastyczną reaktora wysokotemperaturowego (HTR). Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
 • Trasa 3: Centrum Informatyczne Świerk – najnowocześniejsza moc obliczeniowa w Polsce. Będzie można wejść do serca superkomputera – serwerowni, jak również zobaczyć układy zasilania instalacji. Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
 • Trasa 4: Fizyka jądrowa na rzecz medycyny – akceleratory medyczne ratujące ludzkie życie. Innowacyjne i skomplikowane urządzenia, które wykorzystywane są najczęściej w terapii onkologicznej. Będzie można zobaczyć laboratoria i bunkry, w których powstają i są badane. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
 • Trasa 5: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych – jedyna takiego typu jednostka w Polsce, jedna z nielicznych na świecie. To tu przetwarza się odpady promieniotwórcze oraz przygotowuje do złożenia w składowisku. Uczestnicy zwiedzą hale technologiczne, instalację do przetwarzania odpadów promieniotwórczych jak również makietę składowiska znajdującego się w Różanie. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
 • Trasa 6: OR POLATOM (uwaga – możliwość zwiedzania tylko w sobotę 30 maja). Obejrzymy: pracownię wytwarzającą I-131 ( jod-131), Laboratorium Państwowego Wzorca Aktywności, źródła promieniotwórcze zamknięte, makiety, pojemniki osłonne . Dowiemy się o produktach wytwarzanych w OR POLATOM i ich zastosowaniach. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
 •  Trasa 7: Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych – jak badać skażenia? Podczas zwiedzania poznać będzie można liczniki pomiarów skażeń wewnętrznych, licznik całego ciała, laboratoria radiochemiczne jak i centralę dozymetryczną. Łączny czas zwiedzania to około 40 minut.
 • Trasa 8: Zabawy z fizyką (dla młodzieży 11-15 lat) – ciekawe pokazy przybliżające skomplikowane zagadnienia fizyczne związane z promieniowaniem jonizującym. Dla starszych możliwość obejrzenia wystawy o postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi. Łączny czas zwiedzania to około 40 minut.
 • Trasa 9: Fizyka jądrowa w ochronie granic państwa - wytworzone w NCBJ urządzenia pozwalające sprawdzić przewożone przez granicę ładunki na obecność niepożądanych materiałów, w tym promieniotwórczych. Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
 • Trasa 10: działo plazmowe – nowoczesna instalacja do badania własności gorącej plazmy. Łączny czas zwiedzania to około15 minut.

W salach wystawowych zobaczymy też działania fizyki jądrowej w obszarze badań środowiska naturalnego oraz energetyki termojądrowej. W salce kinowej wyświetlać będziemy różne filmy, w tym jeden seans filmu „Pandora’s Promise” (Obietnica Pandory) - projekcja 30 maja (sobota) o godzinie 15:15. Pokażemy także wystawę fotografii.

Zwiedzanie wszystkich atrakcji możliwe będzie jedynie z przewodnikiem NCBJ w specjalnie zorganizowanych na miejscu grupach. Każdy przed wejściem na teren ośrodka będzie mógł wybrać jedną lub kilka z ww. tras tematycznych, w których będzie chciał uczestniczyć. Należy pamiętać, że każda z nich zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

Czas pomiędzy poszczególnymi wycieczkami będzie można spędzić na stoiskach tematycznych, na których zapoznamy się m.in. z pracami nad energetyką przyszłości - fuzją jądrową czy aktualną sytuacją systemu energetycznego Francji. To jedyny kraj w Europie, który pozyskuje około 80% energii z reaktorów jądrowych, dzięki czemu jego mieszkańcy korzystają z najtańszej energii elektrycznej. Nieliczne chwile wytchnienia od fizycznych atrakcji zapewni bar instytutu, który przygotował specjalny odpłatny catering.

Ze względu na specyficzne uwarunkowania i przepisy bezpieczeństwa prosimy wszystkich o zabranie na Dni Otwarte dowodów osobistych (ew. tymczasowych) lub legitymacji szkolnych. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej.

Ponadto osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego powinny zgłosić chęć udziału w tym wydarzeniu do organizatora korzystając z adresu e-mail: deis@ncbj.gov.pl do 22 maja. Kierując się wymogami bezpieczeństwa na większości tras wprowadzono ograniczenia wiekowe. Dlatego dla młodszych uczestników, poniżej 11 lat przygotowano specjalne zabawy z fizyką oraz inne atrakcje.

Jak dojechać na Dni Otwarte?

NCBJ znajduje się 30 km od Warszawy i 5 km od Otwocka. Położony jest tuż obok drogi krajowej nr 17 („szosa lubelska”). Na Dni Otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami obsługującymi trzy trasy.

Trasa z Warszawy rozpoczyna się spod Muzeum Nauki i Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Autobusy będą odjeżdżać o pełnych godzinach od 9.00 do 14.00. W drogę powrotną z NCBJ rozpoczną również o pełnych godzinach kursując od 12.00 do 18.00. Szacunkowy czas przejazdu to 45 minut.

Trasa z Garwolina zapewnia dojazd do NCBJ z dworca PKS Garwolin. Autobusy odjeżdżać będą o godzinie 9.15 i 10.45 a w drogę powrotną z NCBJ o 14.00 i 16.00. Szacunkowy czas przejazdu to 30 minut.

Wyruszających z Otwocka zabierze autobus rozpoczynający trasę od ulicy Świderskiej (przystanek ZTM „Orla 01”) o godzinie 9.00, 10.00 i 11.00 z przystankiem pośrednim na ul. Andriollego, przed rondem. Powroty do Otwocka zapewniono o godzinie 13.00, 15.00 i 17.00.

Szczegółowe informacji dotyczących Dni Otwartych NCBJ można znaleźć  na stronie internetowej instytutu: www.ncbj.gov.pl.

Odpowiedzi na pytania dotyczące tego wydarzenia udzielane są pod numerem telefonu (22) 273-16-12.

***

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce, zatrudniający ponad tysiąc pracowników. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. NCBJ posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Ośrodek uczestniczy w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych oraz w pracach nad nowymi technologiami jądrowymi. Urządzenia opracowane w NCBJ będą wdrażane w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku.

 

 

               

Drukuj »
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.
Aktualne numery
07/2020
06/2020
Kalendarium
Lipiec
11
W 1893 r. Japończyk Kōkichi Mikimoto uzyskał pierwszą perłę hodowlaną.
Warto przeczytać
Co wspólnego mają suknia ślubna i kombinezon sapera?    
Dlaczego dla marynarzy bardziej niebezpieczne od rekinów są krewetki?
Kiedy kurczak najlepiej sprawdza się jako broń artyleryjska?

WSPÓŁPRACUJEMY
Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

dodano: 2015-05-26
NCBJ zaprasza na Dni Otwarte

W ostatni weekend maja (30-31.05) będzie można poznać i zobaczyć obiekty, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Reaktor MARIA, Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych to tylko niektóre z nich.

Ostatni weekend maja (od godz. 9.00 do 18.00) to prawdziwa gratka dla wszystkich sympatyków technik jądrowych. W sobotę i w niedzielę swoje drzwi otwiera Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), największy instytut naukowy w Polsce, na terenie którego znajduje się jedyny reaktor jądrowy w Polsce. To unikatowe, modernizowane narzędzie badawczo - produkcyjne bezpiecznie pracuje w Świerku od 40 lat. Powstający w trakcie reakcji rozszczepienia jąder uranu strumień neutronów wykorzystywany jest do modyfikacji umieszczonego w rdzeniu reaktora materiału. Efektem jego pracy są radioizotopy wykorzystywane w medycynie, przemyśle i nauce. Niewątpliwie to właśnie badawczy reaktor jądrowy MARIA będzie jedną z największych atrakcji organizowanych Dni Otwartych. Atrakcją Dni będzie wystawa „Jak to się robi we Francji?”, podczas której czołowe firmy francuskie przedstawią swoje osiągnięcia w dziedzinie energetyki, w tym energetyki jądrowej. Z kolei Ministerstwo Gospodarki przedstawi swoje działania w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

Co jeszcze zobaczymy w Świerku? Jakie korzyści płyną z wkroczenia na ścieżki edukacyjne przygotowane specjalnych na ten dzień? Do wyboru jest aż dziesięć różnych tras! Oto one:

 • Trasa 1: Reaktor MARIA – wejście do jedynego czynnego w Polsce reaktora! Będzie można zobaczyć: sterownię, halę technologiczną, korpus reaktora oraz halę eksperymentalną, gdzie wykonuje się badania fizyczne. Łączny czas zwiedzania to około 80 minut.
 • Trasa 2: Model elektrowni jądrowej – olbrzymi model prezentujący jak miała wyglądać elektrownia jądrowa Żarnowiec i jak wygląda praca w takim obiekcie. W trakcie zwiedzania obejrzeć będzie można również makietę plastyczną reaktora wysokotemperaturowego (HTR). Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
 • Trasa 3: Centrum Informatyczne Świerk – najnowocześniejsza moc obliczeniowa w Polsce. Będzie można wejść do serca superkomputera – serwerowni, jak również zobaczyć układy zasilania instalacji. Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
 • Trasa 4: Fizyka jądrowa na rzecz medycyny – akceleratory medyczne ratujące ludzkie życie. Innowacyjne i skomplikowane urządzenia, które wykorzystywane są najczęściej w terapii onkologicznej. Będzie można zobaczyć laboratoria i bunkry, w których powstają i są badane. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
 • Trasa 5: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych – jedyna takiego typu jednostka w Polsce, jedna z nielicznych na świecie. To tu przetwarza się odpady promieniotwórcze oraz przygotowuje do złożenia w składowisku. Uczestnicy zwiedzą hale technologiczne, instalację do przetwarzania odpadów promieniotwórczych jak również makietę składowiska znajdującego się w Różanie. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
 • Trasa 6: OR POLATOM (uwaga – możliwość zwiedzania tylko w sobotę 30 maja). Obejrzymy: pracownię wytwarzającą I-131 ( jod-131), Laboratorium Państwowego Wzorca Aktywności, źródła promieniotwórcze zamknięte, makiety, pojemniki osłonne . Dowiemy się o produktach wytwarzanych w OR POLATOM i ich zastosowaniach. Łączny czas zwiedzania to około 60 minut.
 •  Trasa 7: Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych – jak badać skażenia? Podczas zwiedzania poznać będzie można liczniki pomiarów skażeń wewnętrznych, licznik całego ciała, laboratoria radiochemiczne jak i centralę dozymetryczną. Łączny czas zwiedzania to około 40 minut.
 • Trasa 8: Zabawy z fizyką (dla młodzieży 11-15 lat) – ciekawe pokazy przybliżające skomplikowane zagadnienia fizyczne związane z promieniowaniem jonizującym. Dla starszych możliwość obejrzenia wystawy o postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi. Łączny czas zwiedzania to około 40 minut.
 • Trasa 9: Fizyka jądrowa w ochronie granic państwa - wytworzone w NCBJ urządzenia pozwalające sprawdzić przewożone przez granicę ładunki na obecność niepożądanych materiałów, w tym promieniotwórczych. Łączny czas zwiedzania to około 30 minut.
 • Trasa 10: działo plazmowe – nowoczesna instalacja do badania własności gorącej plazmy. Łączny czas zwiedzania to około15 minut.

W salach wystawowych zobaczymy też działania fizyki jądrowej w obszarze badań środowiska naturalnego oraz energetyki termojądrowej. W salce kinowej wyświetlać będziemy różne filmy, w tym jeden seans filmu „Pandora’s Promise” (Obietnica Pandory) - projekcja 30 maja (sobota) o godzinie 15:15. Pokażemy także wystawę fotografii.

Zwiedzanie wszystkich atrakcji możliwe będzie jedynie z przewodnikiem NCBJ w specjalnie zorganizowanych na miejscu grupach. Każdy przed wejściem na teren ośrodka będzie mógł wybrać jedną lub kilka z ww. tras tematycznych, w których będzie chciał uczestniczyć. Należy pamiętać, że każda z nich zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

Czas pomiędzy poszczególnymi wycieczkami będzie można spędzić na stoiskach tematycznych, na których zapoznamy się m.in. z pracami nad energetyką przyszłości - fuzją jądrową czy aktualną sytuacją systemu energetycznego Francji. To jedyny kraj w Europie, który pozyskuje około 80% energii z reaktorów jądrowych, dzięki czemu jego mieszkańcy korzystają z najtańszej energii elektrycznej. Nieliczne chwile wytchnienia od fizycznych atrakcji zapewni bar instytutu, który przygotował specjalny odpłatny catering.

Ze względu na specyficzne uwarunkowania i przepisy bezpieczeństwa prosimy wszystkich o zabranie na Dni Otwarte dowodów osobistych (ew. tymczasowych) lub legitymacji szkolnych. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej.

Ponadto osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego powinny zgłosić chęć udziału w tym wydarzeniu do organizatora korzystając z adresu e-mail: deis@ncbj.gov.pl do 22 maja. Kierując się wymogami bezpieczeństwa na większości tras wprowadzono ograniczenia wiekowe. Dlatego dla młodszych uczestników, poniżej 11 lat przygotowano specjalne zabawy z fizyką oraz inne atrakcje.

Jak dojechać na Dni Otwarte?

NCBJ znajduje się 30 km od Warszawy i 5 km od Otwocka. Położony jest tuż obok drogi krajowej nr 17 („szosa lubelska”). Na Dni Otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami obsługującymi trzy trasy.

Trasa z Warszawy rozpoczyna się spod Muzeum Nauki i Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Autobusy będą odjeżdżać o pełnych godzinach od 9.00 do 14.00. W drogę powrotną z NCBJ rozpoczną również o pełnych godzinach kursując od 12.00 do 18.00. Szacunkowy czas przejazdu to 45 minut.

Trasa z Garwolina zapewnia dojazd do NCBJ z dworca PKS Garwolin. Autobusy odjeżdżać będą o godzinie 9.15 i 10.45 a w drogę powrotną z NCBJ o 14.00 i 16.00. Szacunkowy czas przejazdu to 30 minut.

Wyruszających z Otwocka zabierze autobus rozpoczynający trasę od ulicy Świderskiej (przystanek ZTM „Orla 01”) o godzinie 9.00, 10.00 i 11.00 z przystankiem pośrednim na ul. Andriollego, przed rondem. Powroty do Otwocka zapewniono o godzinie 13.00, 15.00 i 17.00.

Szczegółowe informacji dotyczących Dni Otwartych NCBJ można znaleźć  na stronie internetowej instytutu: www.ncbj.gov.pl.

Odpowiedzi na pytania dotyczące tego wydarzenia udzielane są pod numerem telefonu (22) 273-16-12.

***

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce, zatrudniający ponad tysiąc pracowników. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. NCBJ posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Ośrodek uczestniczy w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych oraz w pracach nad nowymi technologiami jądrowymi. Urządzenia opracowane w NCBJ będą wdrażane w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku.