Człowiek

Państwowy zawrót głowy

Numer 4/2021
Molossia w stanie Nevada. Jej prezydent wita nowych obywateli z otwartymi rękami… Molossia w stanie Nevada. Jej prezydent wita nowych obywateli z otwartymi rękami… Indigo
W myśl prawa międzynarodowego założenie własnego państwa nie powinno być skomplikowane. Na takim przeświadczeniu poległo jednak wielu śmiałków.
Wyspa Róży istniała naprawdę. Niestety pozostały po niej tylko stare fotografie.Domena publiczna Wyspa Róży istniała naprawdę. Niestety pozostały po niej tylko stare fotografie.

Może powinienem zbudować własny świat? – zastanawia się Giorgio Rosa, główny bohater filmu „Wyspa Róży”, który od niedawna możemy zobaczyć na platformie Netflix. Młody włoski inżynier ma dosyć ograniczeń wynikających z mało przejrzystego dla obywateli prawa i próbuje obejść system, budując własne państwo. Tak, budując, bo prywatny świat, o którym wspomina, powstaje na morzu na wzniesionej od podstaw platformie. Nie ma mowy o działalności separatystycznej, bo platforma znajduje się na wodach międzynarodowych.

30.03.2021 Numer 4/2021

Czytaj także