Człowiek

Niezwykła kariera bogatków

Numer 6/2017
Cechą charakterystyczną „bogatkowych” dzieł Jana Fabre są mozaiki z ­tysięcy precyzyjnie ułożonych pokryw tych chrząszczy. Cechą charakterystyczną „bogatkowych” dzieł Jana Fabre są mozaiki z ­tysięcy precyzyjnie ułożonych pokryw tych chrząszczy. Shutterstock
Chrząszcze te mienią się przepięknymi metalicznymi barwami, demonstrując w ten sposób własną „niezjadliwość”. Przez ludzi zostały wykorzystane w nietypowy sposób.
Sternocera aequisignata – jeden z dwóch gatunków azjatyckich bogatków powszechnie wykorzystywanych w zdobnictwie.Shutterstock Sternocera aequisignata – jeden z dwóch gatunków azjatyckich bogatków powszechnie wykorzystywanych w zdobnictwie.

Jesteśmy wzrokowcami, podobnie jak ptaki. I podobnie jak one atencją darzymy niewielkie barwne, pobłyskujące przedmioty. Gniazdo ozdobione kawałkiem metalu czy szkiełka może zyskiwać na atrakcyjności w oczach płci przeciwnej, przypominać jakiś element ozdoby w upierzeniu, wprawiający partnera w dobry nastrój. Dekoracyjne ornamenty w upierzeniu wielu ptaków demonstrują bowiem zdrowie i dobrą kondycję do rozrodu. Istnieją gatunki, które swój sukces rozrodczy wręcz uzależniają od gromadzonych ozdób.

01.06.2017 Numer 6/2017

Czytaj także