Człowiek

Królowe piratów

Jakimi piratami były kobiety

Numer 6/2021
Piratka Anne Bonny walczyła w męskim przebraniu. Zanim zabiła innego pirata lub żeglarza, nierzadko pokazywała mu piersi, by wiedział, że zakończy żywot z ręki kobiety. Ilustracja z XIX w. Piratka Anne Bonny walczyła w męskim przebraniu. Zanim zabiła innego pirata lub żeglarza, nierzadko pokazywała mu piersi, by wiedział, że zakończy żywot z ręki kobiety. Ilustracja z XIX w. Indigo
Zwykło się przyjmować, że historia piractwa to historia mężczyzn. Okazuje się jednak, że kobiety radziły sobie w tej profesji nie gorzej, a niekiedy nawet lepiej od nich. Od Skandynawii poprzez Daleki Wschód i Jamajkę łupiły, napadały i mordowały.
Kapitan Jack Rackham, Mary Read i Anne Bonny odpoczywają między pirackimi eskapadami w Indiach Wschodnich. Ilustracja z XIX w.EAST NEWS Kapitan Jack Rackham, Mary Read i Anne Bonny odpoczywają między pirackimi eskapadami w Indiach Wschodnich. Ilustracja z XIX w.

Złoty okres dla piratów nie trwał długo, bo zaledwie 10 lat, od 1715 do 1725 r. Wtedy to na Bahamach powstała republika piracka. W tej dekadzie miejsce znalazły dla siebie także kobiety. Kim były i dlaczego to robiły? Na to pytanie częściowo odpowiedzi udziela nam literatura tamtej epoki. Piratki to temat znany dzięki wydanej w 1724 r. w Londynie książce „Historia najsłynniejszych piratów. Ich zbrodnicze wyczyny i rabunki” autorstwa kapitana Charlesa Johnsona. Taka osoba prawdopodobnie nigdy nie istniała.

25.05.2021 Numer 6/2021

Czytaj także