Człowiek

Nauka puka do drzwi: środa, 26 maja

Shutterstock
Jak zmienią się świat i Polska po pandemii? Czy nastąpi odwrót od globalizacji? Kiedy osiągniemy w gospodarce stan sprzed 2020 roku? Jak powinna wyglądać przyszła polityka fiskalna i monetarna? Kto zapłaci za tarcze antykryzysowe? Na te pytania odpowie jutro dr Wojciech Paczos, członek interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie PAN.

Patrząc na suche liczby, można uznać, że Polska gospodarka w pandemii radzi sobie całkiem nieźle: spadek PKB był niski, nie było masowych bankructw ani wysokiego bezrobocia, nasza waluta pozostaje stabilna - piszą organizatorzy spotkania „Gospodarcze lekcje z pandemii”, Centrum Nauki Kopernik i Polska Akademia Nauk. - Z drugiej strony w czasie pandemii Polska odnotowała jeden z najwyższych w UE wskaźników „śmierci nadmiarowych”. Polscy uczniowie i uczennice stracili prawie pełen rok nauki szkolnej.

Jakie wnioski wyciągniemy z tego doświadczenia? Doświadczenie pandemii unaocznia, że gospodarka nie działa bez sprawnie funkcjonującej i dobrze finansowanej ochrony zdrowia – inwestycja w zdrowie to inwestycja w gospodarkę. W przyszłości o rozwoju gospodarczym będzie coraz mniej decydował kapitał rzeczowy, a coraz bardziej kapitał ludzki, czyli wiedza i umiejętności pracowników i pracowniczek. Straty edukacyjne wywołane zamknięciem szkół mogą boleśnie przełożyć się na spowolnienie rozwoju gospodarczego w przyszłości.

Najważniejsza lekcja, którą możemy wyciągnąć z czasu pandemii, jest taka, że najlepszym sposobem zarówno na uchronienie się przed katastrofą (przyszłe pandemie, kryzys klimatyczny), jak i na prowadzenie polityki gospodarczej w normalnych czasach jest oparcie się na wiedzy naukowej i budowa niezależnych instytucji.

Dr Wojciech Paczos jest ekonomistą, adiunktem w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, Assistant Professor w Cardiff University (UK). Były ekonomista wizytujący w Bank of England, członek Concilium Civitas, założyciel grupy eksperckiej „Dobrobyt na Pokolenia”.

____________________________________________

termin: środa, 26 maja, godz. 19
link do wydarzenia: tutaj

Czytaj także

Reklama
Reklama