Artystyczne wyobrażenie łowów na mamuty. W rzeczywistości człowiek polował na te zwierzęta w większych grupach, unikając walki wręcz. Artystyczne wyobrażenie łowów na mamuty. W rzeczywistości człowiek polował na te zwierzęta w większych grupach, unikając walki wręcz. Indigo
Człowiek

Lektura na weekend: Kiedy kobiety polowały

Mielenie w kamiennych żarnach, żeby uzyskać mąkę, wymaga dużo siły.Shutterstock Mielenie w kamiennych żarnach, żeby uzyskać mąkę, wymaga dużo siły.
W pradziejach kobiety polowały, co prawda rzadziej niż mężczyźni, bo ciąża i opieka nad dziećmi nie pozwalały im na tę aktywność, ale w młodości nieobce im były łuk czy wędka.

Gdy myślimy o polowaniach w paleolicie, oczyma wyobraźni widzimy grupę półnagich umięśnionych mężczyzn z oszczepami w dłoniach, którzy ranią wielkiego niedźwiedzia albo zasypują gradem kamieni zapędzonego w pułapkę dorodnego mamuta. Ale obraz ten jest pod pewnymi względami błędny. Po pierwsze, na samym początku człowiek współczesny raczej był padlinożercą, czyli co najwyżej odganiał drapieżniki, które upolowały zwierzę; po drugie, przynajmniej w naszej części Europy, polował w ubraniu; po trzecie, wśród łowców bywały też kobiety.

Wiedza i Życie 7/2021 (1039) z dnia 01.07.2021; Prehistoria; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Lektura na weekend: Córy Artemidy"
Reklama