Shutterstock
Człowiek

Z kim powinien spać niemowlak

Wspólne spanie matki z niemowlakiem nie decyduje o jakości ich więzi, ani nie wpływa na późniejszy rozwój dziecka. Tak stwierdzili badacze z University of Kent, kwestionując tym samym powszechne przekonanie.

Naukowcy obserwowali 178 dzieci i ich rodziców, w okresie gdy niemowlęta miały trzy, sześć i 18 miesięcy. Nie stwierdzono żadnej – ani pozytywnej, ani negatywnej korelacji między spaniem z dzieckiem w jednym łóżku przez pierwsze jego półrocze a jego zdolnościami skupienia uwagi, nadaktywnością lub wytrwałością w dążeniu do celu. Wspólne spanie nie wpływało też na poczucie macierzyńskiej więzi i czułość w relacji z dzieckiem.

Uczestnicy badania przyznawali, że spanie z dzieckiem to w dużym stopniu kwestia czysto praktyczna – łatwiejsze jest bowiem choćby karmienia piersią.

Spanie z niemowlęciem w pierwszych czterech miesiącach jego życia jest odradzane przez pediatrów, ponieważ – jak wynika ze statystyk – zwiększa zagrożenie zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Z drugiej strony psychologowie podkreślają, że fizyczna bliskość matki (w tym wspólne spanie), ma fundamentalne znaczenie – daje dziecku choćby poczucie bezpieczeństwa, co wpływa na jego możliwości poznawcze.

Sami badacze z University of Kent przyznają, że przydałyby się obserwacje trwające dłużej i nie ograniczone jedynie do mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.

____________________________________________

źródło: Science Daily