Człowiek

Higiena: kiedy ludzie zaczęli się myć

Numer 10/2021
Rzymskie termy w Bath (Wielka Brytania). Rzymskie termy w Bath (Wielka Brytania). Shutterstock
Dziś niemycie miesiącami ciała, zębów czy włosów jest nie do pomyślenia. W przeszłości brud też wywoływał dyskomfort, a kąpiel była źródłem przyjemności, jednak na stosunek do higieny wpływały kultura i religia oraz dostęp do urządzeń sanitarnych.
Pont du Garde, fragment wybudowanego w latach 26–16 p.n.e. na rozkaz Agrypy rzymskiego akweduktu doprowadzającego wodę do Nimes.Shutterstock Pont du Garde, fragment wybudowanego w latach 26–16 p.n.e. na rozkaz Agrypy rzymskiego akweduktu doprowadzającego wodę do Nimes.

Nie wiemy, jaki stosunek do kąpieli mieli ludzie w pradziejach, czy zanurzali się często w wodach rzek i jezior, czy też unikali ich, jak mogli, z lęku przed groźnym przeziębieniem i zamieszkującymi wody stworami. Nie wiadomo, czy mieszkańcy Północy byli na tyle odporni, że niczym współczesne morsy wchodzili do przerębli, ani kiedy zaczęto budować sauny (choć w Skandynawii znane są one od dawna, nie ma dowodów, że korzystano z nich wcześniej niż w średniowieczu). Podobne wątpliwości dotyczą mieszkańców Południa – czy pluskanie się w jeziorach w upalne dni było normą, czy nie, a jeśli już zanurzano się w wodzie, to czy każdy mógł to robić, czy na przykład tylko jedna z płci?

01.10.2021 Numer 10/2021

Czytaj także