Człowiek

Złoto: czym grozi jego nowa gorączka

Numer 11/2021
Odważanie złota w Diwalwal na Filipinach. W tej części świata to jedna z najbardziej dochodowych kopalń poza prawem. Odważanie złota w Diwalwal na Filipinach. W tej części świata to jedna z najbardziej dochodowych kopalń poza prawem. Reuters/Forum
Każdego dnia dziesiątki tysięcy osób przekopują ziemię i koryta rzek w poszukiwaniu drobinek złotego kruszcu. Świat ogarnęła nowa gorączka złota.
Likwidacja nielegalnej kopalni złota przez peruwiańską policję. Region Madre de Dios (2015).Reuters/Forum Likwidacja nielegalnej kopalni złota przez peruwiańską policję. Region Madre de Dios (2015).

Prowizoryczne budy postawione w dżungli nieopodal peruwiańskiego miasteczka La Rinconada kilka lat temu stały się domem dla kilkudziesięciu śmiałków z całego kraju. Kiedy gruchnęła wieść, że można tu znaleźć złoto, na miejsce zaczęli zjeżdżać amatorzy szybkiego zarobku: poszukiwacze przygód, dłużnicy, złodzieje – szeroki przekrój społeczeństwa. Miejscowi nazywają ich garimpeiros. Stałych mieszkańców jest tu jak na lekarstwo, bo trudne warunki prowokują dużą rotację, ale co rusz ściągają nowi.

01.11.2021 Numer 11/2021

Czytaj także