Opinie

Drodzy Czytelnicy!

Postęp technologiczny przyspiesza. Jak piszemy w artykule „Nowe kwantowe możliwości obliczeniowe”, trwają prace nad komputerami kwantowymi, które pozwolą nam np. na szybsze opracowywanie nowych leków i materiałów do różnych konstrukcji, dokładniejsze przewidywania zmian klimatycznych, znalezienie nowych źródeł energii czy zwiększenie bezpieczeństwa operacji finansowych. Miejmy nadzieję, że oprócz tego pomogą zapanować nad zanieczyszczeniem środowiska, przez które szybciej zapadamy na nowotwory i inne choroby. Nadzieje świat wiąże też z terapiami z użyciem komórek macierzystych. Więcej na ten temat jest w artykule prof. Agaty Przekory-Kuśmierz. Czytelnik znajdzie w nim jeszcze odpowiedź na pytanie, czy warto bankować komórki z krwi pępowinowej.

Ponieważ dzięki odkryciom naukowym i nowinkom technicznym przyszłość rysuje się w jaśniejszych barwach, możemy w tym miejscu złożyć naszym czytelnikom życzenia na Nowy Rok – pomyślności, zdrowia i spełnienia marzeń. A także tego, żeby żadni kłamcy, którzy przynoszą społeczeństwu szkody, nie pojawiali się na naszej drodze. O tej ciemnej stronie ludzkiej natury pisze w swoim artykule Tomasz Wojciechowski. A kłamców ostatnio wokół nas jest wielu, zwłaszcza w internecie, gdzie np. powielają niesprawdzone teorie spiskowe na temat COVID-19. Niestety wielokrotnie powtórzone kłamstwo zaczyna żyć własnym życiem i stroi się w piórka prawdy. Cierpią na tym osoby wprowadzone w błąd.

W numerze znajdą Państwo też trochę historii. Tym razem piszemy o kibucach, dzięki którym powstało państwo Izrael, oraz o Saamach, jednych z najstarszych mieszkańców naszego kontynentu i jego ostatnich nomadach. Baaardzo odległą historię świata, a właściwie wszechświata, przedstawiamy w artykule „Pierwsza molekuła”. Wiadomo już, jak się narodziła i gdzie jej teraz szukać. Miłośnicy biologii również będą mieli coś dla siebie. „Superbambus” to artykuł o niezwykłych możliwościach wykorzystania tej rośliny, która karierę zrobiła na całym świecie. Da się z niej wykonać np…. rower. Z kolei tekst „Toksyczne piękno” traktuje o tym, jakie kłopoty zdrowotne mogą wyniknąć ze spotkania włochatej larwy. Jeśli ktoś ma ochotę na trening umysłu, niech zajrzy na s. 51, gdzie Marek Penszko przyszykował co nieco dla szarych komórek. A już dla wszystkich z Państwa mamy omówienie wyników naszej ankiety czytelniczej, która dostarcza nam wiedzy o tym, kim są nasi czytelnicy i jak oceniają swoje pismo (str. 78–79).

Redaktor naczelna dr n. biol. Olga Orzyłowska-Śliwińska

***

„Wiedza i Życie” jako e-wydanie

Od numeru listopadowego nasz miesięcznik jest dostępny w większości sklepów internetowych oferujących e-prasę w postaci wydania elektronicznego. E-wydanie „Wiedzy i Życia” jest dokładnym odwzorowaniem pisma w formacie PDF. Wszystkie poniższe sklepy oferują możliwość zakupu pojedynczych numerów, a wybrane – także prenumeraty: publio.pl, virtualo.pl, nexto.pl, e-kiosk.pl, egazety.pl, empik.com.

Wiedza i Życie 1/2021 (1033) z dnia 01.01.2021; Słowo od redakcji; s. 2