Felietony

Listy czytelników

Numer 9/2018
Wiedza i Życie
Wiedza i Życie

Szanowna Redakcjo!

W numerze 6 z czerwca 2018 r. w artykule „Największy potop w dziejach Ziemi?” pojawiło się zdanie: „Twierdził, że przesmykiem o szerokości 14 km – tyle w najwęższym miejscu ma Cieśnina Gibraltarska – przelewało się w sekundę 100 bln l atlantyckiej wody”. Gdyby w ciągu sekundy 100 bln litrów wody, czyli 100 km sześciennych wody, wypełniało basen Morza Śródziemnego, to proces zakończyłby się w kilka godzin.

Myślę, że jest to błąd tłumaczenia.

POZDRAWIAM
KAZIMIERZ ŻYLAK

Szanowny Panie,

ma Pan oczywiście rację – błąd wziął się jednak nie tyle z wadliwego tłumaczenia, ile zawrotu głowy od nadmiaru zer. Proszę zwrócić uwagę, że w następnym zdaniu piszę o „kilkuset Amazonkach” o średnim przepływie 150 mln litrów na sekundę. Owe „kilkaset” pomnożone przez 150 mln litrów daje oczywiście rząd wielkości wyrażony w miliardach, a nie bilionach litrów. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

POZDRAWIAM
ANDRZEJ HOŁDYS

Droga redakcjo!

Piszę w sprawie artykułu „Od płacideł do bitcoina i smartfona”. Protokół sieci Bitcoin, jak i innych kryptowalut, nie zawiera implementacji zapisu adresów IP nadawców (ani odbiorców) transakcji w łańcuchu bloków (Blockchain). To, że można podsłuchiwać adresy IP nadawców transakcji, jest kompletnie inną sprawą i nie znaczy, że adresy te są zapisane w Blockchain.

POZDRAWIAM
MACIEJ BANASZKIEWICZ

Drogi Czytelniku!

Dziękujemy za list. Ma Pan rację.

REDAKCJA

SPROSTOWANIE

W numerze 8/2018 „WiŻ” na s. 78 („Wodorowe pociągi”) napisaliśmy, że firma Alstom należy do Siemensa. Firmy te jednak dopiero zamierzają się połączyć, ale obecnie są to dwa zupełnie niezależne przedsiębiorstwa.

01.09.2018 Numer 9/2018
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną