Opinie

Drodzy Czytelnicy!

Jak wskazują wyniki badań, im dłużej jesteśmy zamknięci w domach z powodu pandemii, tym większym problemem staje się nadużywanie alkoholu. Okazuje się, że znaczenie ma tu wątroba (artykuł „Wątroba na kacu”), która próbuje przemówić nam do rozumu i przystopować konsumpcję napojów wyskokowych. Narząd ten warunkuje również zamiłowanie do słodyczy. A jeśli ktoś jest zainteresowany tematami zdrowotnymi, może jeszcze zajrzeć do artykułu o teflonie, gdzie znajdzie odpowiedź na pytanie, czy naczynia z niego wykonane są toksyczne.

Niektórzy pewnie będą chcieli inaczej oderwać swoje myśli od ziemskich spraw. Dla nich przygotowaliśmy garść informacji o budowie stacji orbitalnej Gateway, mającej się stać pośrednim etapem podróży z Ziemi na Księżyc, oraz o tym, jak promieniowanie słoneczne zmienia tor planetoid i czy powinniśmy się obawiać, że w najbliższych latach któraś z nich uderzy w Ziemię. Piszemy też o erupcjach w naszym Układzie Słonecznym, m.in. na Enceladusie, Trytonie i Ceres. Czy ich obserwacje pomogą odnaleźć pozaziemskie życie?

Śmiałków na świecie nie brakuje. Jedni badają kosmos, inni próbują założyć własne państwo. A o tym, jak się to dla niektórych skończyło, traktuje artykuł „Państwowy zawrót głowy”. Dla zainteresowanych przemianami społecznymi mamy tekst o pojawieniu się mody na wypoczynek nad Bałtykiem. Czy ktoś wie, gdzie wtedy letnicy mieszkali, w jakich strojach się kąpali albo do czego służyły wanny z podgrzewaną wodą morską? Polecamy jeszcze artykuł o darknecie, gdzie piszemy, jak się do niego dostać, kto właściwie tam działa i co można załatwić.

Na życiu na naszej planecie skupia się artykuł o władcach nadmorskich przestworzy, czyli ptakach z rodziny fregat i albatrosów. Ich przedstawiciele potrafią spać w locie i nie boją się wlatywać w potężne chmury burzowe, by wzbić się na wysokość 4 km. Opowiadamy też o gekonach – niezwykłych gadach, które wspinają się na gładkie pionowe ściany. I nie jest to jedyna ich zaskakująca cecha. Prezentujemy też tekst o zdumiewającej różnorodności form dyni, która nie musi być pomarańczową kulą. Na dodatek da się z niej zrobić kajak i wystrzelić ją z armaty.

Redaktor naczelna dr n. biol. Olga Orzyłowska-Śliwińska

Wiedza i Życie 4/2021 (1036) z dnia 30.03.2021; Słowo od redakcji; s. 2