Emre Dikici / Shutterstock
Kosmos

Atak z kosmosu

Naukowcy twierdzą, że znaleźli pierwszą (i jedyną na razie) udokumentowaną relację o zabiciu człowieka przez meteoryt.

Kosmiczny gruz dociera do naszego globu nieustannie. Jego łączna masa może sięgać nawet tysiąca ton rocznie. Brzmi groźnie, ale są to zwykle tak małe okruchy, że w praktyce dostrzeżenie upadku meteorytu graniczy z cudem. Co nie znaczy, że nie jest możliwe. Każdego roku zgłaszanych jest kilka takich relacji. W 2013 r. w atmosferze nad Czelabińskiem w Rosji rozpadł się meteoryt, którego kawałki wybiły szyby w tysiącach domów i raniły wiele osób; na szczęście największy półtonowy odprysk spadł do pobliskiego jeziora.

Może się to wydać dziwne, ale dotychczas nie była znana ani jedna potwierdzona relacja opisująca zabicie człowieka przez meteoryt. Naukowcy dotarli do niej dopiero teraz i natychmiast opublikowali ją w kwietniowym numerze czasopisma „Meteoritics & Planetary Science”. Trzy dokumenty znalezione w archiwach tureckich pochodzą z 22 sierpnia 1888 r. Opisują szczegółowo zadziwiające wydarzenia, do jakich doszło w mieście As-Sulajmanijja w północno- -wschodnim Iraku, który w XIX w. wchodził w skład imperium osmańskiego.

Według pierwszego dokumentu, sporządzonego przez tureckiego gubernatora prowincji na podstawie relacji naocznych świadków, nad miastem pojawiła się kula ognia, która nadleciała z południowego zachodu i ułamek sekundy później eksplodowała w powietrzu. Z drugiego dokumentu dowiadujemy się, że zaraz potem na jedno ze wzgórz w pobliżu miasta spadło w ciągu 10 min kilkanaście meteorytów. Jest też trzecia relacja o dwóch osobach poszkodowanych w wyniku tego bombardowania. Pierwsza zginęła na miejscu, druga uległa paraliżowi. Autorzy badań podkreślają, że nie zakończyli jeszcze pracy, ponieważ wciąż poszukują w tureckich archiwach i muzeach fragmentu meteorytu, który – jak wynika z treści jednego z dokumentów – został przesłany do Stambułu na dwór sułtana.

Wiedza i Życie 6/2020 (1026) z dnia 01.06.2020; Sygnały; s. 15

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną