Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 stycznia o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 stycznia o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Styczeń. Księżyc w półcieniu

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.
Obserwacje nieba.

5 stycznia o 8:47 Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wówczas dzieliło zaledwie 147,1 mln km, czyli o jakieś 5 mln km mniej niż w lipcu. Jak widać, pory roku w niewielkim stopniu zależą od tych symbolicznych zmian odległości: liczą się raczej długość dnia i wysokość, na jaką Słońce wznosi się nad horyzontem. Na początku miesiąca wschodzi ono o 7:46, by zajść o 15:34. Pod koniec stycznia obie te pory przesuwają się na 7:19 i 16:20. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem rośnie wraz z wydłużającym się dniem z 14,7° do 20,3°. Długie noce i fantastyczne zimowe gwiazdozbiory skłaniają nas do obserwacji nieba. Miłośnicy meteorów mogą zapolować na Kwadrantydy. Nazwa roju upamiętnia nieistniejący już gwiazdozbiór Kwadrantu. Dziś jego radiant, czyli miejsce, w którym przecinają się tory spadających gwiazd, odnajdziemy na pograniczu Wolarza, Herkulesa i Smoka. Maksimum Kwadrantydów przewidywane jest na 3 stycznia. 10 stycznia wieczorem możemy oglądać półcieniowe zaćmienie Księżyca, w trakcie którego Srebrny Glob nieco się przyciemni – zjawisko potrwa od godziny 18:08 do 22:12.

Wędrówki planet

Merkurego (–1m) zobaczymy pod koniec miesiąca tuż po zachodzie słońca – planeta znajduje się teraz w gwiazdozbiorze Koziorożca. Wenus (–4m) jest w styczniu Gwiazdą Wieczorną, widoczną w konstelacji Koziorożca, a pod koniec miesiąca – Wodnika. Marsa (1,6m) dostrzeżemy przed wschodem słońca. Planetę odnajdziemy na tle konstelacji Wężownika. Na obserwacje Jowisza (–1,7m) poczekajmy do końca miesiąca, planeta pojawi się przed wschodem słońca w gwiazdozbiorze Strzelca. Saturn wciąż jeszcze jest zbyt blisko Słońca, by można go było łatwo dostrzec. Uran (5,8m) jest widoczny w pierwszej połowie nocy w Baranie. Wczesnym wieczorem odnajdziemy przez silniejszą lornetkę Neptuna (7,9m) świecącego na tle Wodnika. Pluton jest obecnie niewidoczny. Ceres (8,9m) możemy podziwiać przed wschodem słońca w konstelacji Wagi, a pod koniec miesiąca – Skorpiona.

Śladem Księżyca i planet

Dziesiątego stycznia wieczorem zobaczymy półcieniowe zaćmienie Księżyca. 21 stycznia Srebrny Glob odwiedzi Marsa w Wężowniku, a 28. dnia miesiąca zbliży się do Wenus w Wodniku.

Wiedza i Życie 1/2020 (1021) z dnia 01.01.2020; Głowa do góry; s. 78

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną