Kosmos

Skoro dziś grudzień, to patrzymy na Wenus

Wenus: wszystkie fazy mniejszej siostry Ziemi

Numer 12/2021
W trakcie cyklu faz Wenus zmieniają się kształt widocznej tarczy planety, ale też jej rozmiary na niebie. W trakcie cyklu faz Wenus zmieniają się kształt widocznej tarczy planety, ale też jej rozmiary na niebie. Shutterstock
Już pierwsze spojrzenie na nią może nas zaskoczyć: naszym oczom ukaże się bowiem zapewne miniksiężyc czy – ściślej biorąc – wyraźny sierp.

Na niebie bywa najjaśniejszym po Słońcu i Księżycu obiektem. Gdy sąsiadka Ziemi osiąga maksimum blasku, nocą można obserwować rzucane w jej świetle cienie. W tym roku między 5 a 13 grudnia Wenus będzie właśnie wyjątkowo jasna. Wybierzmy się na jej oglądanie. Planetę można oczywiście z łatwością dostrzec gołym okiem: wystarczy wkrótce po zmierzchu skierować wzrok ku zachodowi. Nie opóźniajmy obserwacji, Wenus zachodzi bowiem już około godziny 18:00. Za jej dużą jasność odpowiadają nie tylko stosunkowo niewielka odległość do Ziemi i spory – porównywalny z ziemskim – rozmiar, ale też bardzo jasna, odbijająca słoneczne światło zasłona chmur, kryjąca przed nami powierzchnię planety.

01.12.2021 Numer 12/2021

Czytaj także