Jeźdźcy apokalipsy

Jeźdźcy apokalipsy

materiały prasowe

Pewnym problemem tej książki jest fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy gatunek Homo sapiens stał się zbiorowym ekspertem w dziedzinie wirusologii. Liczba publikacji internetowych poświęconych koronawirusowi, który sparaliżował nasze życie na miesiące, przekracza wszelkie wyobrażenia. Toteż pierwsza część książki ekonomisty Witolda Orłowskiego „Świat, który zachorował”, porządkująca wiedzę na temat rzeczonej plagi, nie wnosi właściwie niczego nowego do tematu. W zasadzie podobnie jest z częścią drugą, poświęconą ekonomicznym konsekwencjom lockdownu – czytamy o tych hiobowych wieściach od dawna, niestety, przechodzą one w sferę ponurych spełnień. Trzecim – po następstwach biologicznych i ekonomicznych – jeźdźcem apokalipsy są skutki polityczne – pytanie, jak zmieni się krajobraz polityczny Europy i świata jest wciąż aktualne.

Odpowiedzi Orłowskiego na owe wyzwania i pytania są raczej pesymistyczne, choć on sam mieni się umiarkowanym optymistą; ta specyficzna odmiana jasnowidztwa zasadza się chyba na tym, że na czarnym tle nawet odcienie szarości jawią się jako pozytywna odmiana.

Najbardziej interesujące są tu porównania historyczne, które mają czytelnikom uświadomić skalę problemów piętrzących się przed nami. Autor przywołuje konsekwencje wcześniejszych epidemii (np. dżumy czy czarnej ospy), prowadzących do zmian kulturowych i cywilizacyjnych w historii ludzkości. Innym narzucającym się porównaniem jest analogia obecnej sytuacji do wielkich kryzysów gospodarczych. Orłowski uważa, że rozmiar obecnego kryzysu (skala bezrobocia, uwiąd budżetów krajowych) będzie porównywalny z kryzysem przełomu lat 20. i 30. XX w. Pewnym przyczynkiem do optymizmu autora jest przekonanie o kumulatywnym charakterze doświadczeń ludzkości. Czy uczymy się na błędach?

Witold Orłowski, Świat, który zachorował, Agora, Warszawa 2020

Wiedza i Życie 8/2020 (1028) z dnia 01.08.2020; Książki. Recenzje; s. 74

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną