Książki

Coś więcej niż wirus

Numer 1/2021
materiały prasowe

Pandemia uruchomiła pokłady sporej aktywności wśród reporterów, którzy zostali autorami książek opisujących pierwszą linię wojny z koronawirusem. W ostatnich tygodniach takich wydawnictw pojawiło się wiele, ale do tej pory brakowało polskiej monografii naukowej na temat SARS-CoV-2, a zarazem choroby COVID-19. I oto PZWL Wydawnictwo Lekarskie przygotowało taką pozycję, by w sposób wszechstronny i dogłębny przedstawić na blisko 400 stronach aktualny stan wiedzy o koronawirusie, jego diagnostyce i epidemiologii, ale też zająć się epidemią oraz zakażeniami COVID od strony klinicznej. Redaktorami naukowymi książki są nauczyciele akademiccy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: wirusolog i diagnosta laboratoryjny dr hab. Tomasz Dzieciątkowski oraz kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak, lecz kolejne rozdziały zapełniają swoimi obserwacjami i doświadczeniami przedstawiciele 20 dziedzin medycyny: m.in. pulmonolodzy, nefrolodzy, kardiolodzy, diabetolodzy, pediatrzy, onkolodzy, a nawet gastrolodzy, okuliści i stomatolodzy.

Nie ma bowiem takiej specjalności lekarskiej, która by nie zetknęła się dziś z choćby jednym pacjentem w trakcie zakażenia COVID lub po przebyciu choroby – i to jest główną wartością tej monografii, że polscy specjaliści omawiają w niej na podstawie aktualnego piśmiennictwa oraz codziennej praktyki najróżniejsze problemy współistniejące z SARS-CoV-2. Prof. Krzysztof Simon z Wrocławia we wstępie zauważa, że w intencji autorów książka jest skierowana do studentów medycyny i nauk pokrewnych oraz lekarzy niespecjalizujących się w chorobach zakaźnych. Ale ja bym to grono rozszerzył o wszystkich zainteresowanych tematyką koronawirusa.

Tomasz Dzieciątkowski, Krzysztof J. Filipiak, Koronawirus SARS-CoV-2 – zagrożenie dla współczesnego świata, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020

01.01.2021 Numer 1/2021
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną