Dzieje pewnej słynnej wojny…

Dzieje pewnej słynnej wojny…

materiały prasowe

Wydana przez Dom Wydawniczy Bellona kolejna pozycja z serii „Bitwy historyczne” przedstawia dzieje konfliktu Bizancjum z Persją Sasanidów. Uzupełnieniem jest opis początku wojny obu tych państw z nowym wrogiem – Arabami. Wbrew tytułowi nie jest to historia oblężenia stolicy Imperium Bizantyjskiego w 626 r. przez wojska koalicji persko-awarsko-słowiańskiej, ale drobiazgowe przedstawienie całej, trwającej prawie trzydzieści lat wojny między obydwoma imperiami. To wszystko przeplatane jest najważniejszymi z punktu widzenia autora książki wydarzeniami z historii Bizancjum przełomu VI i VII w., mającymi wpływ na tę wojnę.

W zasadzie trudno powiedzieć, do kogo skierowana jest ta książka. To pierwsza dostępna na polskim rynku pozycja opisująca tak szczegółowo tę wojnę. Osoby zainteresowane historią Bizancjum i jego wojnami czeka więc nie lada gratka. Jednak ci, co mają już za sobą lekturę angielskich publikacji poświęconych tej problematyce, będą czuć się zawiedzeni jej poziomem, bardziej popularnym niż naukowym. Czytelnik, który dopiero rusza na spotkanie tej historii, będzie musiał poradzić sobie z gmatwaniną faktów, dat, opisów przemarszów wojsk, oblężeń i bitew. Bez mapy i kartki do notowania najważniejszych wydarzeń trudno będzie rozeznać się w tym, co jest przedstawiane. Nie ułatwiają tego mapy zamieszczone na końcu książki.

Mimo tych wad warto polecić lekturę tej książki (być może wspartą innymi publikacjami opisującymi te wydarzenia, mapami czy własnymi notatkami) jako wstęp do poznawania ciekawej skądinąd historii zmagań dwóch wielkich imperiów w przeddzień wielkich porażek w wojnach ze światem narodzonego właśnie islamu, który położył kres potędze Bizancjum i istnieniu Persji.

Łukasz Czarnecki, Konstantynopol 626, Bellona, Warszawa 2017

Wiedza i Życie 4/2018 (1000) z dnia 01.04.2018; Książki. Recenzje; s. 74

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną