Shutterstock
Struktura

Co kamień nazębny mówi o świadomości

Czy starożytny Sogdianin palił marihuanę? Czym odurzał się Wiking? Odpowiedzi przyniesie analiza odnajdywanych przez archeologów czaszek.
Kamień nazębny zatrzymuje resztki jedzenia, napojów i innych substancji zażywanych przez człowieka. Na skamielinach może przetrwać ponad milion lat. Zainteresowało to Bjørna Bartholdy'ego, doktoranta na Universiteit Leiden, który podejrzewał, że rolnicy z XIX-wiecznej holenderskiej wioski potrafili sami leczyć niektóre choroby i ból. W badaniach pomagała mu jego przełożona Amanda Henry.
Naukowcy nie mieli jednak standardowego testu, który pozwoliłby wydobyć z kamienia nazębnego pozostałości opiatów, konopi i innych narkotyków. Skontaktowali się więc z kolegami z Aarhus Universitet, m.in. stomatolożką sądową Dorthe Bindslev.
Jej zespół zmieszał hydroksyapatyt – główny minerał kamienia nazębnego – z kofeiną, nikotyną i kannabidiolem, a także oksykodonem, kokainą i heroiną. Te mieszanki przepuścili mieszaniny przez wysokowydajny spektrometr masowy, który wykrywa różne cząsteczki na podstawie ich ładunku i masy.
To czy ich metoda jest skuteczna, przetestowali na 10 zwłokach osób podejrzanych o zażywanie narkotyków i porównali wyniki z wynikami testów narkotykowych krwi. Udało się – zidentyfikowali 44 narkotyki i metabolity – więcej niż wykazują standardowe badanie krwi.
Zespół z Aarhus odkrył już nikotynę i inne narkotyki w kamieniu holenderskich szkieletów, a wyniki mają nadzieję opublikować w przyszłym roku.
____________________________________________
źródło: Science

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną