Shutterstock
Struktura

Co daje dziecku mówienie dwoma językami

Dzieci dorastające w dwujęzycznym domu mają większe umiejętności poznawcze w dorosłości – wynika z badań dr Dean D'Souza z Anglia Ruskin University.
W dwóch przeprowadzonych przez naukowca eksperymentach wzięło udział 127 dorosłych osób. Pierwszy polegał na oglądaniu na ekranie dwóch obrazów, z których jeden obraz stopniowo się zmieniał, a drugi pozostawał taki sam. Osoby posługujące się dwoma językami od dzieciństwa zauważały zmiany znacznie szybciej niż te, które drugiego języka uczyły się później. Drugi eksperyment wykazał, że pierwsza grupa lepiej kontrolowała swoją uwagę, a przede wszystkim szybciej przekierowywała ją z jednego obrazu na drugi.
Zespół dr D'Souza już wcześniej odkrył, że niemowlęta wychowane w domach dwujęzycznych dostosowują się do bardziej zróżnicowanego i nieprzewidywalnego środowiska językowego, a także szybciej potrafią koncentrować się na coraz to innych bodźcach. Teraz wiadomo, że te umiejętności nie tracą na intensywności wraz z dorastaniem.
– To zaś pomaga w efektywniejszym korzystaniu z wielu źródeł informacji wizualnych, takich jak mimika czy subtelne gesty – mów dr D'Souza. ­– Te osoby mają także mniej problemów z opanowaniem kolejnych języków.
____________________________________________
źródło: Scientific Reports

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną