Nauka

Jadę, więc słucham

Shutterstock
Prowadzenie pojazdu i skoncentrowanie się na ruchu i warunkach drogowych bez muzyki jest trudne lub wręcz „absolutnie niemożliwe” – twierdzi 80 proc. kierowców w wieku 18-29 lat przebadanych przez naukowców z Ben-Gurion University of the Negev.
Badani ujawnili, że słuchają muzyki niezależnie od tego, czy są sami w aucie, czy nie. Jakiej? 97 proc. podczas podróży puszcza wiele krótkich piosenek. W drodze do pracy 65 proc. preferuje szybkie kawałki. Jazdę na imprezę 90 proc. umila sobie pogodną i energetyczną muzyką taneczną. Relaksujących utworów tanecznych 76 proc. słucha podczas wycieczek wakacyjnych.
Respondenci przyznali także, że kiedy już dotrą tam, dokąd jechali, nie wysiadają z samochodu, dopóki nie skończy się piosenka.
– Młodzi kierowcy są tak przyzwyczajeni do ciągłej stymulacji i pochłaniania ogromnych ilości informacji w ciągu dnia, że ​​nie potrafią prowadzić samochodu w ciszy – mówi prof. Warren Brodsky, dyrektor Laboratorium Muzycznego BGU. ­– Kłopot w tym, że nie zastanawiają się nad tym, jak rodzaj odtwarzanych przez nich melodii może wpływać na koncentrację oraz czy może wywoływać zachowania agresywne i powodować błędne oceny sytuacji na drodze.
Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Psychomusicology: Music, Mind and Brain”.
____________________________________________
źródło: Ben-Gurion University of the Negev
Reklama

Czytaj także

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną