Nauka

Kiedy cząsteczka staje się maszyną

Numer 11/2017
Molekularny samochód pędzący po torze wykonanym z metalu. Wizja artysty. Molekularny samochód pędzący po torze wykonanym z metalu. Wizja artysty. Shutterstock
Żyjemy w świecie rządzonym przez maszyny molekularne. Mimo że są niewielkie, to kontrolują niemalże wszystkie procesy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmów na Ziemi. Natura tworzy je i udoskonala od milionów lat. Czy człowiek, który dopiero stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie, zdoła jej dorównać?
Schemat budowy syntazy ATP.Shutterstock Schemat budowy syntazy ATP.

Dookoła panują zgiełk i podniecenie. Właśnie z niesamowitą prędkością przemknęła przed nami ciężarówka. Kolejna, większa, toczy się tuż nad nią. Wreszcie pojawia się jeszcze jedna. Mimo że najmniejsza z całej trójki, ciągnie za sobą największy ładunek. Na prawo powoli mielą młyny, wyrzucając co chwilę dziwne opalizujące kule. Nieco dalej dziesiątki maszyn pracują nad ogromnymi kawałkami nici. Niestrudzenie i z ogromną precyzją rozwijają je, tną, zwijają i odrzucają za siebie. Nie przestają nawet, gdy tuż nad nimi przelatuje jaskrawy pocisk.

01.11.2017 Numer 11/2017

Czytaj także