Nauka

Skarbiec bez dna

Co nowego odkryto w Pompejach

Numer 5/2021
Pompeje były doskonałym miejscem na wystawienie odnoszących się do antyku rzeźb polskiego artysty Igora Mitoraja w 2016 r. W tle Wezuwiusz. Pompeje były doskonałym miejscem na wystawienie odnoszących się do antyku rzeźb polskiego artysty Igora Mitoraja w 2016 r. W tle Wezuwiusz. Shutterstock
Przysypane popiołami Pompeje badane są niemal od 300 lat, mimo to wciąż pojawiają się nowe informacje o tym starożytnym mieście oraz życiu i śmierci jego mieszkańców.
Odświeżony i zakonserwowany fresk z wirydarza w willi Lucjusza Cejusza Sekundusa, przedstawiający dzikie zwierzęta, który powstał tuż przed wybuchem wulkanu.Indigo Odświeżony i zakonserwowany fresk z wirydarza w willi Lucjusza Cejusza Sekundusa, przedstawiający dzikie zwierzęta, który powstał tuż przed wybuchem wulkanu.

Latem 79 r. Wezuwiusz pomrukiwał, jednak żyjący u jego stóp Rzymianie byli do tego przyzwyczajeni. Kilkanaście lat wcześniej zachowywał się podobnie i choć trzęsienie ziemi spowodowało w Pompejach zniszczenia, budynki odbudowano i życie toczyło się dalej, więc i tym razem myślano, że będzie podobnie. Beztroska okazała się poważnym błędem, bo gdy z wulkanu „wyleciały we wszystkie strony ogromne kamienie, wybuchł olbrzymi ogień i nieskończone morze dymu”, jak pisał Kasjusz Dion w „Historii rzymskiej”, było za późno na ucieczkę.

28.04.2021 Numer 5/2021

Czytaj także