Rzymski akwedukt (tutaj: Pont du Gard zbudowany w I w. p.n.e.) oparty na konstrukcji łukowej. Woda płynęła w najwyższej części, dolne służyły jako mosty. Rzymski akwedukt (tutaj: Pont du Gard zbudowany w I w. p.n.e.) oparty na konstrukcji łukowej. Woda płynęła w najwyższej części, dolne służyły jako mosty. Inu / Shutterstock
Struktura

Ołów z rur i wybuch Wezuwiusza

Badania izotopów ołowiu w osadach Zatoki Neapolitańskiej pomagają historykom i archeologom uzupełnić wiedzę o starożytnych Pompejach.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Wybuch Wezuwiusza z 79 r. n.e. nadal budzi zainteresowanie naukowców. Eksplozja ta spowodowała praktycznie całkowite zniszczenie leżących u jego stóp Pompejów i Herkulanum. W miastach tych zginęło około 16 tys. ludzi, a całą okolicę pokryła gruba warstwa popiołów.

Pompeje były w tamtym czasie skanalizowane i miały system akweduktów doprowadzających wodę do domów, jak też do licznych term i fontann. Ponieważ woda płynąca rurami wymywała niewielkie ilości ołowiu, pierwiastek ten trafiał do Zatoki Neapolitańskiej. Teraz naukowcy, pobrawszy osad z różnych warstw w morzu, przebadali skład izotopów ołowiu obecnych w próbkach. Okazało się, że zdecydowanie różnił się w warstwach przed wybuchem i po nim. Z czego to wynikało?

Według naukowców rury ołowiane zostały w wyniku wybuchu uszkodzone lub zablokowane w wielu miejscach przez szlam z popiołem, co spowodowało konieczność ich wymiany. Badania pokazują również, że system wodno-kanalizacyjny znacznie rozbudowano po wybuchu, a metal pozyskiwano z miejsc coraz to odleglejszych od Neapolu.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 7/2016 (979) z dnia 01.07.2016; Sygnały; s. 13