Nauka

Świnka z kasą

Numer 5/2016
Pierwsze skarbonki robiono z gliny. Choć z biegiem lat powstało wiele nowych materiałów, skarbonki wykonane tradycyjną techniką wciąż mają swoich zwolenników… Pierwsze skarbonki robiono z gliny. Choć z biegiem lat powstało wiele nowych materiałów, skarbonki wykonane tradycyjną techniką wciąż mają swoich zwolenników… cornfield / Shutterstock
Jak to się stało, że to właśnie świnki – choć zazwyczaj kojarzone z brudem i niechlujstwem – stały się najbardziej znanym i najczęściej produkowanym kształtem skarbonki?
W wietnamskiej prowincji Binh Duong powstają ręcznie malowane świnki skarbonki. Te kolorowe prosięta służą także do zabawy.Quang Nguyen Vinh/Shutterstock W wietnamskiej prowincji Binh Duong powstają ręcznie malowane świnki skarbonki. Te kolorowe prosięta służą także do zabawy.

Wkrótce po wynalezieniu pierwszych monet ludzie zaczęli szukać odpowiednich pojemników do bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Podczas wykopalisk (przeprowadzanych przede wszystkim na terenach starożytnej Grecji, Rzymu i Chin) archeolodzy znaleźli wiele służących do tego przedmiotów – w tym te będące prekursorami współczesnych skarbonek. Nie miały jeszcze kształtu prosiaczka, najczęściej nie posiadały też niemal zawsze spotykanego dziś zamknięcia, przez które swobodnie możemy wyjmować oszczędności.

01.05.2016 Numer 5/2016

Czytaj także