Nauka

Podręcznik wakacyjny: Gazowa arystokracja

Gazowa arystokracja

Numer 2/2016
Gazy szlachetne świecące w rurkach po wpływem przyłożonego napięcia (od lewej: hel, neon, argon, krypton, ksenon). Gazy szlachetne świecące w rurkach po wpływem przyłożonego napięcia (od lewej: hel, neon, argon, krypton, ksenon). Wikimedia Commons; Krzysztof Orliński
Prawy kraniec układu okresowego Mendelejewa zajmuje niezwykła rodzina. Choć każda z grup układu jest na swój sposób wyjątkowa, to gazy szlachetne wyróżniają się wśród pierwiastków historią odkrycia i – przede wszystkim – niezwykłymi własnościami.
Pierre Janssen (1827–1907)Wikimedia Commons/Wikipedia Pierre Janssen (1827–1907)

Helowce – bo tak brzmi systematyczna nazwa pierwiastków z grupy 18., utworzona od pierwszego z nich – prawie do końca XIX w. pozostawały nieznane. To pierwsza różnica w stosunku do pozostałych elementów tablicy Mendelejewa. Po helowcach odkryto już tylko nieliczne naturalnie występujące na Ziemi pierwiastki (w większości nietrwałe, promieniotwórcze), które zapełniły wolne jeszcze miejsca układu okresowego. Co więcej, nikt nawet nie przypuszczał, że może istnieć grupa składająca się z pierwiastków niereagujących z innymi substancjami (dopiero w latach 60.

01.02.2016 Numer 2/2016

Czytaj także