Nauka

Amerykańskie przygody Wikingów

Numer 1/2016
Zasięg ­skandynawskiej ekspansji w latach 800–1000. Zasięg ­skandynawskiej ekspansji w latach 800–1000. Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz
Europejscy żeglarze regularnie odwiedzali zachodnią Kanadę na setki lat przed wyprawą Kolumba. Ślady po ich wizytach wciąż są znajdowane na wyspach Arktyki.
Anne Stine Ingstad i Helge Ingstad (na fot.) odkryli ślady skandynawskich żeglarzy w L’Anse aux Meadows na Nowej Fundlandii (Kanada).Wikipedia Anne Stine Ingstad i Helge Ingstad (na fot.) odkryli ślady skandynawskich żeglarzy w L’Anse aux Meadows na Nowej Fundlandii (Kanada).

Młody kupiec Bjarni Herjólfsson wyruszył z Norwegii na Islandię, aby jak każdego lata odwiedzić swego ojca. Gdy jednak przybył na miejsce, dowiedział się, że rodzic dołączył do Eryka Rudego, który niedawno poprowadził kilkanaście łodzi na zachód. Celem wyprawy było zasiedlenie nieznanej dotąd skandynawskim żeglarzom ziemi, którą Eryk nazwał Grenlandią. Chociaż Bjarni nie miał żadnych map, kompasu ani nie znał dokładnego położenia Grenlandii, wyruszył śladem ojca. Niestety, po drodze jego statek wpadł w sztorm, co oznaczało mocne zejście z kursu.

01.01.2016 Numer 1/2016

Czytaj także