Nauka

Lektura na weekend: Tajemnice Półwyspu Helskiego

Lektura na weekend: Czym zaskakuje Półwysep Helski

Numer 7/2021
Początek Polski, czyli cypel helski. Po lewej miejscowość Hel. Początek Polski, czyli cypel helski. Po lewej miejscowość Hel. Shutterstock
Ten niezwykły „początek Polski” powstał w sumie całkiem niedawno i ma dość nietypową historię. Skrywa sekrety geologiczne, wojskowe i przyrodnicze.
Zasięg Morza Litorynowego (jedna z faz rozwojowych Morza Bałtyckiego) 5 tys. lat p.n.e.Koyos Zasięg Morza Litorynowego (jedna z faz rozwojowych Morza Bałtyckiego) 5 tys. lat p.n.e.

Półwysep Helski ma 35 km długości i kształt kosy. Być może jego nazwa pochodzi od słowa hel, hyl, oznaczającego w gwarach Pomorza wzniesione i odkryte dla wiatrów miejsce. Jak tłumaczy prof. dr hab. Szymon Uścinowicz z Oddziału Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego, zaczął się on formować jakieś 9500 lat temu, w początkach istnienia Morza Litorynowego, czyli jednej z faz rozwojowych Morza Bałtyckiego. Przez ten czas materiał pochodzący z niszczenia zatapianego lądu (z obszaru na północ i północny zachód od dzisiejszej północno-zachodniej części półwyspu) transportowany był na południowy wschód.

01.07.2021 Numer 7/2021

Czytaj także