W ­regionie Pilbara w Australii Zachodniej zacho­wały się skały ­liczące 3,5 mld lat. Na zdj. ­wąwóz Hamersley w Parku Narodowym Karijini. W ­regionie Pilbara w Australii Zachodniej zacho­wały się skały ­liczące 3,5 mld lat. Na zdj. ­wąwóz Hamersley w Parku Narodowym Karijini. Tim Pryce / Shutterstock
Środowisko

Odkrycie w stromatolitach

W Australii znaleziono najlepiej zachowane ślady wczesnego życia.

Stromatolity to twory powstałe w wyniku działalności maleńkich jednokomórkowych organizmów zwanych sinicami, które dawniej uważano za rośliny, ale od pewnego czasu zalicza się je do bakterii ze względu na podobieństwo budowy wewnętrznej. Badacze interesują się stromatolitami, ponieważ najstarsze z nich liczą ponad 3 mld lat i stanowią jedno z niewielu znalezisk sugerujących, że życie na Ziemi pojawiło się stosunkowo wcześnie. Kłopot polega na tym, że to, co część naukowców uważa za najstarsze stromatolity, dla innych jest po prostu gęsto uwarstwioną skałą, która powstała bez udziału żywych organizmów. Spór trwa od czterech dekad, czyli od czasu, gdy takie struktury po raz pierwszy zidentyfikowano w formacjach skalnych z Australii, a potem także Afryki Południowej i Grenlandii.

Teraz naukowcy z University of New South Wales w Sydney poinformowali – na łamach „Geology” – o ciekawym odkryciu dokonanym w Australii Zachodniej, w regionie zwanym Pilbara. Znajdują się tam bardzo stare skały, liczące ok. 3,5 mld lat, w których natrafiono na nadzwyczaj dobrze zachowane „pozostałości mikrobialne”, czyli inaczej mówiąc: skamieniałe resztki organizmów jednokomórkowych. Co ważne, owe pozostałości znajdowały się dokładnie wewnątrz kopalnych stromatolitów. – Mamy zatem definitywny dowód na to, że struktury są pochodzenia biologicznego i powstały dzięki jednokomórkowcom – mówi jeden z naukowców. Czy definitywny, to się dopiero okaże. Sceptycy odpowiadają, że wyniki badań, choć obiecujące, wymagają niezależnej weryfikacji.

Wiedza i Życie 11/2019 (1019) z dnia 01.11.2019; Sygnały; s. 10

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną