Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Środowisko

Życie bez tlenu

Większość zwierząt żyjących na Ziemi potrzebuje niezbędnego do oddychania tlenu. Hipoksja, czyli jego niedobór w organizmie, prowadzi do upośledzenia wielu procesów metabolicznych.

Okazuje się jednak, że niektóre gatunki oceanicznych ryb w warunkach deprywacji tlenu radzą sobie świetnie.

Ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie wpływa na to, jakie organizmy będą w niej występować. W warunkach lekko obniżonego stężenia tego gazu żyje wiele gatunków rozgwiazd, ślimaków morskich czy piórówek. Dno morskie, gdzie tlen występuje w krytycznej ilości, wyglądem przypomina skalisto-piaszczystą powierzchnię Księżyca, bo jest tak nieprzyjazne życiu. Badacze ze Scripps Institution of Oceanography postanowili przyjrzeć się z pomocą specjalistycznego robota wodom Zatoki Kalifornijskiej. Spodziewali się, że w przydennej strefie ubogiej w tlen spotkają jedynie zwierzęta bezkręgowe. Ku ich zaskoczeniu dno tętniło życiem. W warunkach skrajnej deprywacji tlenu żerowały setki ryb z rodzin wyślizgowatych, rekinowatych i dorszokształtnych.

Funkcjonowały one przy ilości tlenu wynoszącej 1/10 lub nawet 1/40 tego, co tolerują „niskotlenowe” ryby. Naukowcy nie potrafią do końca wyjaśnić, co pozwala im żyć w tak niesprzyjającym środowisku. Spekulują, że najważniejszą rolę mogą odgrywać specyficzna budowa skrzeli i niewielki rozmiar osobników (poniżej 30 cm).

Wiedza i Życie 3/2019 (1011) z dnia 01.03.2019; Sygnały; s. 12

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną