Rekonstrukcja ­średniowiecznych latryn. Rekonstrukcja ­średniowiecznych latryn. kamienczanka / Shutterstock
Środowisko

Antyczne odchody i pasożyty

Analiza pasożytów pochodzących ze średniowiecznych latryn może przyczynić się do poznania trybu życia ówczesnej ludności.

W Sekcji Archeo w pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Naukowcy z University of Oxford przebadali niedawno 700-letnie próbki kału odnalezione w średniowiecznych latrynach w Lubece (Niemcy). Z próbek tych wyizolowano jaja pasożytów i ich DNA. Jaja nicieni oraz tasiemców posiadają trwałe otoczki, dzięki czemu zawarty w nich materiał genetyczny może przetrwać setki lat. Lubeka w średniowieczu była istotnym miastem portowym, a ryby stanowiły podstawę wyżywienia ludności.

Nie dziwi więc fakt, że pozyskane odchody zawierały szczególnie dużo jaj pasożytów pochodzących z mięsa niedogotowanych ryb. Co więcej, okazało się że w latach 1300–1325 nawyki żywieniowe ludzi zdecydowanie się zmieniły, bo w próbkach z tego okresu stwierdzono pasożyty, którymi zarażano się po zjedzeniu surowej wołowiny. Antyczne DNA dowiodło też, że mieszkańcy Lubeki mogli pochwalić się niechlubnym faktem posiadania jednej z najbardziej zróżnicowanych populacji pasożytów wewnętrznych. Połączenie mikrobiologii, archeologii i analiz DNA może pomóc w określeniu diety, stylu życia, migracji oraz chorób nękających ludzi z innych epok.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze odkrycia naukowe. Jeśli korzystasz z dostarczanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 12/2018 (1008) z dnia 01.12.2018; Sygnały; s. 14