Środowisko

Ślimacze tajemnice

Numer 12/2017
Morski Tambja gabrielae zamieszkuje okolice Indonezji, Filipin i Papui Nowej Gwinei. Morski Tambja gabrielae zamieszkuje okolice Indonezji, Filipin i Papui Nowej Gwinei. Shutterstock
Narządy rozrodcze pod głową, strzałki miłosne, uskrzydlona noga, pancerna koncha, żerowanie na noworodkach, polowanie na meduzy i wiele innych.
Ślimaki nagoskrzelne mogą bronić się komórkami parzydełkowymi „pożyczonymi” od zjedzonych polipów.Shutterstock Ślimaki nagoskrzelne mogą bronić się komórkami parzydełkowymi „pożyczonymi” od zjedzonych polipów.

Ślimaczy przodek – pełzająca i spłaszczona grzbieto-brzusznie istota morska – wyewoluował ok. 541 mln lat temu. Jego potomkom świetnie się powodzi. Obecnie żyje mniej więcej 105 tys. gatunków ślimaków. Zamieszkują morza, wody słodkie i lądy.

Oprócz rozbudowanej nogi ciało większości ślimaków składa się z niedużej głowy oraz ukrytego w muszli worka trzewiowego chroniącego narządy wewnętrzne. Zewnętrzna ściana worka to płaszcz, który zaangażowany jest w wytwarzanie, rozbudowywanie i reperowanie ślimaczego domku, czyli muszli.

01.12.2017 Numer 12/2017

Czytaj także