Środowisko

Niechciani sublokatorzy

Numer 9/2017
Karaczan prusak, wykorzystując transport morski, zagwarantowany mu przez człowieka, rozprzestrzenił się po całym świecie. Karaczan prusak, wykorzystując transport morski, zagwarantowany mu przez człowieka, rozprzestrzenił się po całym świecie. Shutterstock
W zakamarkach naszych mieszkań żyje wiele ciekawych istot. Niektóre pochodzą z bardzo odległych stron. Przez inne wydaje nam się, że po domu krążą duchy. Potrafią zjeść wiele wartościowych rzeczy.
Dorosły mrzyk muzealny. Drobne brązowe kuleczki kału to jedna z cech rozpoznawczych, że za szkody odpowiadają żarłoczne larwy tego gatunku.Shutterstock Dorosły mrzyk muzealny. Drobne brązowe kuleczki kału to jedna z cech rozpoznawczych, że za szkody odpowiadają żarłoczne larwy tego gatunku.

Przez lata muzealnicy ze Starego Kontynentu pozyskiwali do swoich zbiorów – legalnie i nielegalnie – wszystko to, co uważane było za wartościowe. Oprócz biologicznych bomb, jakimi okazały się mumie faraonów, ściągnęli wraz z eksponatami larwy niewielkiego chrząszcza – szubaka Smirnowa (Attagenus smirnovi), który w zatrważającym tempie zaczął podbijać Europę. Ten rudawy owad z czarną główką ma zaledwie 4 mm długości. Pierwotnie występował na terenie gorącej Afryki Środkowej i Wschodniej.

01.09.2017 Numer 9/2017

Czytaj także