Środowisko

Ziemia – planeta jezior

Numer 7/2017
Jezioro Frying Pan, czyli Patelnia, to największe gorące źródło na świecie. Znajduje się w Nowej Zelandii na Wyspie Północnej. Średnia temperatura wody w nim wynosi 55˚C. Jezioro Frying Pan, czyli Patelnia, to największe gorące źródło na świecie. Znajduje się w Nowej Zelandii na Wyspie Północnej. Średnia temperatura wody w nim wynosi 55˚C. Shutterstock
Większość jezior to byty geologicznie nietrwałe, które znikają najpóźniej po kilkuset tysiącach lat. Za to są na Ziemi wszędzie, nawet pod antarktycznym lodem oraz na środku Sahary. No i znajdziemy wśród nich prawdziwe matuzalemy, które mają więcej lat niż niejedno morze.
Jezioro Asfaltowe (ang. Pitch Lake) na wyspie Trynidad. Wydobyciem naturalnego ­asfaltu zajmują się mieszkańcy miasteczka La Brea.Wikipedia Jezioro Asfaltowe (ang. Pitch Lake) na wyspie Trynidad. Wydobyciem naturalnego ­asfaltu zajmują się mieszkańcy miasteczka La Brea.

Jeziora przychodzą i odchodzą. Są wśród nich takie, które były kiedyś morzami, i takie, które dopiero zmienią się w morze. Istnieją też jeziora, całkiem liczne, które pojawiają się i znikają. Niektóre robią to z zadziwiającą regularnością, posłuszne rytmowi pór roku. Inne z kolei zapełniają się wodą tylko od wielkiego dzwonu, co oznacza, że przez większość czasu właściwie ich nie ma, a dokładniej rzecz biorąc – jest tylko ich dno. Bywa, że takie dno nie widziało wody od wielu tysięcy lat, mimo to ludzie wciąż nazywają je jeziorem, np.

01.07.2017 Numer 7/2017

Czytaj także