Środowisko

Kaprysy pogody

Numer 6/2017
Barometr wynaleziono we Włoszech w I poł. XVII w. Służy do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, a także do przewidywania zmian pogody wedle prostej zasady: ciśnienie spada – idzie na deszcz, ciśnienie rośnie – pogoda się poprawi. Barometr wynaleziono we Włoszech w I poł. XVII w. Służy do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, a także do przewidywania zmian pogody wedle prostej zasady: ciśnienie spada – idzie na deszcz, ciśnienie rośnie – pogoda się poprawi. Shutterstock
Meteorolodzy zaliczyli niejedną wpadkę, próbując przewidzieć pogodę na dłużej niż tydzień. Za to prognozy krótkoterminowe wychodzą im coraz lepiej. Co nie znaczy, że zawsze.
Powódź w indyjskim mieście Waranasi po ulewnych deszczach monsunowych. Meteorolodzy w Indiach co roku próbują z wyprzedzeniem wielu miesięcy przewidzieć siłę monsunu, ponieważ od tego zależą zbiory upraw.Shutterstock Powódź w indyjskim mieście Waranasi po ulewnych deszczach monsunowych. Meteorolodzy w Indiach co roku próbują z wyprzedzeniem wielu miesięcy przewidzieć siłę monsunu, ponieważ od tego zależą zbiory upraw.

Żeby narazić się synoptykom z brytyjskiej służby meteorologicznej Met Office, wystarczy w ich obecności wypowiedzieć magiczne hasło barbecue summer. Za tymi dwoma słowami kryje się jedna z największych w historii wpadek meteorologów na Wyspach. Zdarzyła się ona w kwietniu 2009 r., kiedy to główny meteorolog Met Office zwołał konferencję prasową, aby pocieszyć rodaków, że oto po dwóch wyjątkowo zimnych i mokrych sezonach letnich wreszcie doczekają się suchego, ciepłego i pogodnego lata.

01.06.2017 Numer 6/2017

Czytaj także