Środowisko

Matuzalemowe rzeki

Które rzeki mają kilka milionów lat

Numer 5/2021
Finke River, przepływająca przez Góry Macdonnella w środku Australii, jest uważana za najstarszą rzekę na Ziemi. Jej meandry mogą liczyć nawet 300 mln lat. Finke River, przepływająca przez Góry Macdonnella w środku Australii, jest uważana za najstarszą rzekę na Ziemi. Jej meandry mogą liczyć nawet 300 mln lat. Indigo
Gdy tylko z oceanu wyłoniły się pierwsze lądy, natychmiast pojawiły się na nich rzeki, a z nimi – doliny rzeczne. Żadna z nich nie przetrwała do naszych czasów, ale są na Ziemi takie, które liczą po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów lat.
Sieć rzeczna kotliny jeziora Eyre – wielkiego basenu geologicznego, który stopniowo osiada. Ze względu na suchy klimat większość rzek, w tym Finke River, płynie dziś epizodycznie, po wielkich ulewach. Zwykle ich koryta są puste.Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz Sieć rzeczna kotliny jeziora Eyre – wielkiego basenu geologicznego, który stopniowo osiada. Ze względu na suchy klimat większość rzek, w tym Finke River, płynie dziś epizodycznie, po wielkich ulewach. Zwykle ich koryta są puste.

Jedną ze wspaniałych cech naszej niepowtarzalnej planety jest bogactwo krajobrazów. Zanim wszędobylski człowiek odcisnął piętno na większości z nich, były to krajobrazy pierwotne. Nie wszystkie zniknęły. Część z nich przetrwała, głównie tam, gdzie klimat lub warunki środowiska okazały się dla nas zbyt surowe. Tak jest w przypadku pustyń, tundry, lądolodów, wciąż niewyciętych fragmentów lasów równikowych czy też niektórych grzbietów górskich. Specjaliści od klasyfikowania ziemskich krajobrazów podzielili je na setki typów i podtypów.

28.04.2021 Numer 5/2021

Czytaj także