Środowisko

Fanfary znad wielkich bagien

Numer 1/2017
Stojący wyprostowany żuraw może mieć wysokość do 1,5 m. Rozpiętość jego skrzydeł niejednokrotnie dochodzi do 2,5 m. Stojący wyprostowany żuraw może mieć wysokość do 1,5 m. Rozpiętość jego skrzydeł niejednokrotnie dochodzi do 2,5 m. Izabela Karp
Donośny klangor żyjących na rozległych bagnach oraz podmokłych olsach żurawi słychać z daleka przez większą część roku. Mają one skomplikowany rytuał zaślubin. Muszą być cierpliwymi rodzicami, bo ich pisklęta czasami się biją. A niekiedy okazują się marnymi budowniczymi. No i świetnie nadają się do pilnowania… kur.
Zaloty żurawi i ich niezwykle spektakularne tańce należą bezdyskusyjnie do najpiękniejszych przedstawień dzikiej przyrody.Arto Hakola/Shutterstock Zaloty żurawi i ich niezwykle spektakularne tańce należą bezdyskusyjnie do najpiękniejszych przedstawień dzikiej przyrody.

Te piękne i bardzo dostojne ptaki sylwetką przypominają nieco czaple i bociany. Na tym jednak podobieństwo między nimi się kończy. Żurawie nie należą bowiem do rzędu ptaków brodzących ani żadnej z tych ptasich rodzin. W systematyce awifauny ulokowane są w rzędzie żurawiowych i rodzinie żurawi. Natomiast pod względem cech anatomicznych są bliżej spokrewnione z ptakami z rodziny dropi oraz chruścieli, jak łyski, wodniki i derkacze.

Rytuał zaślubin

Moją opowieść o życiu tych fascynujących ptaków pozwolę sobie zacząć od wczesnej wiosny.

01.01.2017 Numer 1/2017

Czytaj także