Jad kolczaka zbrojnego może wywoływać u człowieka objawy zatrucia: ból, stan zapalny, a nawet dreszcze i osłabienie. Jad kolczaka zbrojnego może wywoływać u człowieka objawy zatrucia: ból, stan zapalny, a nawet dreszcze i osłabienie. macrowildlife / Shutterstock
Środowisko

Szczęśliwy ten dom, gdzie pająki są

Pająki zombie, które utraciły wolną wolę
Środowisko

Pająki zombie, które utraciły wolną wolę

Larwy pasożytniczych os zmuszają swoich pajęczych gospodarzy to budowania własnych grobów.

Pająki zazwyczaj nie kojarzą się z niczym przyjemnym, a tym bardziej z pożytecznym. Nasz lęk przed nimi często wynika z niewiedzy i wpajanych nam od dzieciństwa standardów piękna i dobroci.

Trudno stwierdzić, dlaczego akurat pająki budzą w ludziach tak negatywne odczucia. Być może dlatego, że przedstawiciele niektórych gatunków mogą dotkliwie ugryźć. Poza tym jako typowi drapieżnicy żywią się innymi zwierzętami. Łowią je w różnego rodzaju pułapki, a następnie, jeszcze za życia, w sposób dość wyrafinowany otaczają siecią. Żyją w miejscach opuszczonych przez ludzi lub rzadko odwiedzanych, dlatego dość często przypisywano im kontakty z duchami lub ze światem umarłych. Ludzie zwracali uwagę głównie na pająki na strychach, w grobowcach, jaskiniach czy ciemnych lasach – wszędzie tam, gdzie inne gatunki zwierząt już nie występowały – chociaż zdecydowanie więcej można ich było spotkać na umajonych łąkach, w sadach owocowych czy kwiatowych ogrodach.

Wiedza i Życie 11/2016 (983) z dnia 01.11.2016; Arachnologia; s. 40
Reklama