Ziemskie jądro powstało w wyniku migracji ciężkich pierwiastków ku wnętrzu nowo powstającego globu pod wpływem rosnących w nim temperatur i ciśnienia. Zawiera jednak też sporo krzemu, tlenu i zapewne siarki. Ziemskie jądro powstało w wyniku migracji ciężkich pierwiastków ku wnętrzu nowo powstającego globu pod wpływem rosnących w nim temperatur i ciśnienia. Zawiera jednak też sporo krzemu, tlenu i zapewne siarki. Vadim Sadovski / Shutterstock
Środowisko

Co jest w środku Ziemi?

Dzięki odtworzeniu warunków panujących w momencie narodzin jądra naszej planety odkryto, że są w nim też pierwiastki lekkie.

Głównym źródłem informacji na temat jądra Ziemi są przechodzące przez nie fale sejsmiczne. Jądro zaczyna się na głębokości 2900 km i jest metaliczną kulą o średnicy około 7000 km – z zewnątrz płynną, wewnątrz mającą własności ciała stałego. Wiadomo też, że jego głównym budulcem jest żelazo ze znaczną domieszką niklu. Ale co jeszcze się w nim znajduje?

Odpowiedzi na to pytanie naukowcy szukają od lat. Przygotowują stopy żelaza i niklu przypominające materię wypełniającą wnętrze naszej planety, a następnie podgrzewają je do temperatur rzędu kilku tysięcy stopni, równocześnie ściskając dzięki zastosowaniu ciśnienia miliony razy większego od tego, które panuje na powierzchni Ziemi.

Wiedza i Życie 7/2016 (979) z dnia 01.07.2016; Sygnały; s. 10
Reklama