Środowisko

Pasiasta zagadka

Numer 7/2016
Kariera krzemienia pasiastego jako kamienia ozdobnego zaczęła się trzy dekady temu. Wcześniej brukowano nim drogi. Kariera krzemienia pasiastego jako kamienia ozdobnego zaczęła się trzy dekady temu. Wcześniej brukowano nim drogi. wiktord / Shutterstock
Najpiękniejszy ze wszystkich krzemieni występuje tylko w jednym miejscu na świecie – w okolicy prastarych Gór Świętokrzyskich. Do dziś nie wiadomo, jak powstał.
Wystawa czasowa krzemienia pasiastego w gdańskim Muzeum Bursztynu.Wikipedia Wystawa czasowa krzemienia pasiastego w gdańskim Muzeum Bursztynu.

Krzemienie występują powszechnie na Ziemi, w tym na całym Niżu Europejskim. Odegrały ważną rolę w dziejach ludzkości. Naszym przodkom służyły do wyrobu siekier i noży, a także do krzesania ognia. Ale tylko w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego, Ożarowa i Sandomierza znajdziemy kamienie z charakterystycznymi ciemnymi i jasnymi smugami, ułożonymi koncentrycznie i tworzącymi atrakcyjne wzory. To właśnie są krzemienie pasiaste.

Ich historia sięga czasów dinozaurów. Przed 160–150 mln lat, pod koniec okresu jurajskiego, gdy na ziemskich lądach królowały największe z mezozoicznych gadów – roślinożerne zauropody – płytkie morza na północ od Gór Świętokrzyskich stanowiły raj dla drobnych morskich organizmów skrywających się w wapiennych skorupkach.

01.07.2016 Numer 7/2016

Czytaj także