Środowisko

Naturalny reaktor jądrowy

Numer 5/2016
Przekrój przez złoże w Oklo: 1. Soczewki uranowe, w których zachodziła reakcja rozszczepienia, 2. Pokłady piaskowca, 3. Żyła rudy uranowej, 4. Skała granitowa. Przekrój przez złoże w Oklo: 1. Soczewki uranowe, w których zachodziła reakcja rozszczepienia, 2. Pokłady piaskowca, 3. Żyła rudy uranowej, 4. Skała granitowa. Wikipedia
Istnieje tylko w jednym miejscu na świecie – w Gabonie. Dlaczego się uruchomił?
Lokalizacja złoża Oklo na mapie Gabonu oraz Gabonu na mapie Afryki.Wikipedia Lokalizacja złoża Oklo na mapie Gabonu oraz Gabonu na mapie Afryki.

Maj na południu Francji bywa upalny, ale pracownicy zakładów wzbogacania uranu w Pierrelatte czuli się jak we wnętrzu reaktora. Rutynowe badanie próbek rudy z gabońskiej kopalni w rejonie Oklo wykazało zmniejszoną zawartość uranu-235. Zamiast 0,72% – jak w wypadku każdej rudy uranowej na świecie – analizy dawały wyniki w granicach 0,60%. Stałość składu izotopowego pierwiastków jest dogmatem chemii i fizyki (występują co prawda drobne wahania zależne od czynników naturalnych, ale nie tego rzędu) i takie sytuacje po prostu nie mają prawa się zdarzyć.

01.05.2016 Numer 5/2016

Czytaj także