Trzy samce delfinów i jedna samica. Trzy samce delfinów i jedna samica. University of Bristol
Środowisko

W jakim celu współpracują samce delfinów

Delfiny, uważane za jedne z najinteligentniejszych zwierząt, zaskakują po raz kolejny.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Te morskie ssaki podobnie jak ludzie budują i pielęgnują więzi rodzinne oraz przyjaźnie, używają narzędzi, a do komunikacji wykorzystują sygnały werbalne (głównie gwizdy) i niewerbalne (ruch). Okazało się np., że każdemu nowo narodzonemu delfinowi nadawane jest imię przybierające formę charakterystycznego świstu.

Badanie opublikowane w prestiżowym „Nature Communications” (2021) daje nowy wgląd w zwyczaje społeczne tych wyjątkowych stworzeń. Otóż samce delfinów wykazują niespotykaną skłonność do współpracy, w czym niebagatelną rolę odgrywają właśnie imiona. Współpraca ta przybiera formę tzw. sojuszy pierwszego i drugiego rzędu. Pierwszy tworzą dwa, trzy osobniki, a jego głównym celem staje się odszukanie płodnej samicy. Drugi zostaje zawarty przez grupę osobników (do 14) broniących samicy przed konkurentami. Skład tej bandy jest niezwykle trwały i w przeciwieństwie do kręgu pierwszego nie zmienia się nawet przez kilkadziesiąt lat.

W ramach ostatnich badań naukowcy rejestrowali sygnatury dźwiękowe wydawane przez delfiny butlonose z australijskiej Zatoki Rekina, identyfikując imiona poszczególnych członków grupy. Następnie za pomocą podwodnych głośników odtwarzano gwizdy, aby sprawdzić, jak zareagują na nie samce żyjące w obu formach sojuszy.

Okazało się, że najsilniejsza reakcja występuje wśród delfinów z sojuszu drugiego rzędu, które natychmiast kierują się w stronę źródła dźwięku. Najprawdopodobniej wspólne potyczki z konkurentami i drapieżnikami umacniają więź między samcami. Tym samym, podobnie jak u ludzi, trwałość więzi społecznej w dużej mierze zależy od zaangażowania i oddania tworzących grupę osobników.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 6/2021 (1038) z dnia 25.05.2021; Sygnały; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Nietypowy sojusz"